18. června 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Nejúčinnější možnosti vytápění starších domů

8 min čtení
Díky moderním pokrokům v oblasti vytápění můžete přidat účinný, bezhlučný a čistý zdroj tepla, aniž byste museli zabírat další místo.

Nejúčinnější možnosti vytápění pro starší domy

Vlastnit starý dům znamená starat se o kus historie. Vyzařuje z nich kouzlo a pocit života ve starých dobrých časech, který v dnešním světě domů neexistuje. Vytápění starého domu však může být náročné:

 • Neustálé nastavování termostatu nahoru nebo dolů ve snaze udržet stabilní teplotu.
 • Vysoké náklady na údržbu starého zařízení
 • Extrémně vysoké účty za energie v zimě

Díky moderním pokrokům v oblasti vytápění můžete přidat účinný, bezhlučný a čistý zdroj tepla, aniž byste museli zabírat další místo na půdě nebo ve sklepě pro další zařízení.

Problémy s vytápěním starého domu

Špatná izolace

Izolace ze skelných vláken se stala populární ve 30. letech 20. století a v roce 1965 stavební předpisy vyžadovaly, aby domy měly izolaci ve stěnách a podkroví. V mnoha venkovských oblastech země však nebyly vyžadovány stavební kontroly a instalace izolace byla považována za možnost, nikoliv za nutnost.

Tepelné ztráty nezatepleným podkrovím mohou dosahovat až 40 %. Špatná izolace podkroví může způsobit i další komplikace:

 • Hromadění vlhkosti v podkroví
 • Poškození střešního pláště
 • Problémy s plísněmi a houbami

Pokud nejsou stěny domu řádně izolovány, problémy se ještě prohlubují.

Průvan

Nedostatečně izolovaný dům ztrácí teplo konvekcí, vedením a sáláním. Tepelné ztráty způsobené průvanem v oknech, stěnách a vývodech na vnějších stěnách jsou způsobeny konvekcí. Studený vzduch vstupující do domu se ohřívá vzduchem v domě a stoupá ke stropu. Pokud není strop izolován, toto teplo z domu dále uniká.

Prostor pro vybavení

Hlavní starostí při modernizaci zdroje tepla je jeho umístění: kam ho umístíte? Většina starších domů nebyla postavena s dalšími místnostmi, takže najít místo pro umístění topného systému může být problém. Pokud nejste ochotni obětovat stávající místnost pro instalaci topného zařízení, mohou být vaše možnosti omezené.

Tip: Jak efektivně vytápět velký starý dům?

6 strategií pro efektivní vytápění starého domu

Každý starší dům potřebuje několik úprav, aby byl energeticky účinný. Většina těchto „oprav“ je jednoduchá a nezatíží banku, ale měly by být provedeny před instalací nového topného systému, aby byla zajištěna maximální účinnost.

1. Zlepšení izolace

Přidání izolace do podkroví je snadné. Velká část tepla z domu uniká přes podkroví, proto je rozumné opravit nejprve tuto oblast. Máte 3 možnosti, které lze provést bez najmutí profesionála:

 • Foukaná izolace
 • Látková izolace
 • Obě stránky

Může se jednat o víkendový projekt, který vám ušetří peníze za zimní služby.

Pokud vaše stěny nejsou dobře izolované, máte dvě možnosti, jak to napravit. Pokud přestavujete dům a je to v rozpočtu, odstraňte sádrokartonové desky a nainstalujte izolaci ze skleněných vláken v celém domě. Pokud není možné odstranit hotový materiál stěn, můžete nechat do dutin stěn zafoukat izolaci. Tento projekt lze provést jako kutilský projekt nebo si jej můžete pronajmout. Správně izolovaný dům prodlouží životnost vašeho topného systému a zvýší hodnotu vašeho domu při dalším prodeji.

2. Ujistěte se, že jsou vaše okna a dveře řádně utěsněné.

Oblastí, na kterou se často zapomíná, jsou okna a dveře: utěsnění vnějšího obložení a přidání pěnové izolace do interiéru. Přidání těsnění do exteriéru je jednoduché a nevyžaduje odstranění žádného obložení. Pokud však chcete přidat izolaci kolem oken a dveří z interiéru, musíte odstranit obložení. Bude to vyžadovat určité úsilí, ale odměnou vám bude teplejší domov za méně peněz.

3. Instalace sálavého podlahového vytápění

Jednou z možností je instalace sálavého podlahového vytápění. Vytápěním celé podlahy se ohřívají osoby a obsah místnosti, aniž by se přehříval vzduch v místnosti. Nepotřebujete žádný další prostor, protože pracuje přímo pod podlahou a ztrácíte jen velmi malou výšku místnosti – obvykle méně než jeden centimetr.

Podlahové vytápění

Sálavé podlahové vytápění poskytuje:

 • Čisté, příjemné a tiché teplo
 • Efektivní dlouhodobý provoz
 • Žádná údržba
 • Nižší měsíční účty za vytápění než u jiných systémů
 • Snadná instalace

Dříve bylo podlahové vytápění možností pouze pro bohaté, nyní je však dostupné pro většinu majitelů domů.

4. Instalace inteligentního programovatelného termostatu

Elektrické sálavé podlahové vytápění je účinný způsob, jak zajistit dodatečné teplo pro místnost nebo celý dům. Přidáním inteligentního programovatelného termostatu do systému získáte další výhodu automatického zónově řízeného vytápění.

Termostat podlahového vytápění

Chytrý termostat nejenže řídí teplotu, ale také se učí, jak se místnost vytápí a ochlazuje, a reaguje na tyto změny pomocí přesných časů zapnutí a vypnutí, aby optimalizoval úroveň komfortu v místnosti. Programovatelný termostat aktivuje sálavé podlahové vytápění pouze tehdy, když je místnost používána, na rozdíl od jiných systémů, které během každého cyklu vytápějí všechny místnosti v domě.

5. Izolace obvodových stěn

Obvodové stěny můžete izolovat omítkovým izolačním systémem, který je vynikající nejen pro nové a staré domy, ale i pro historické budovy.

Tip na článek: Zateplení bez polystyrenu

Omítkový zateplovací systém ClimateCoating IsoTex

Inovativní tepelně izolační systém se skládá z tepelně izolační omítky (ISOTEX) a tepelně keramického nátěru (ClimateCoating). Zateplením domu systémem ISOTEX získáte systém tepelné ochrany stavební konstrukce s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi, ochranou proti všem povětrnostním vlivům a dlouhou životností budovy – a to bez tvorby plísní a řas na fasádě (systém udržuje zdivo v suchém stavu). Řečeno sportovní terminologií: jedná se o správné „tepelné oblečení“ pro váš dům. Jaké jsou jeho hlavní výhody?

Hlavní výhody omítkového zateplovacího systému IsoTex:

 • Dlouhá funkční životnost zateplovacího systému a ochrana stavební konstrukce
  • Zateplovací systém ClimateCoating Isotex má díky použitým materiálům velmi dlouhou životnost (nejméně 30 let). Kontaktní izolace byla nahrazena tepelně izolační omítkou, která se nanáší přímo na zdivo bez zbytečného kotvení a spár. Díky tomu je vnější fasáda dokonale odolná proti mechanickému poškození. Funguje a chrání dům po celou dobu jeho životnosti.
 • Zateplovací systém IsoTex reguluje a snižuje vlhkost, je paropropustný.
  • Díky jedinečným vlastnostem tepelněizolační omítky, jejím speciálním složkám a nanotechnologii v termokeramickém nátěru ClimateCoating reguluje vlhkost ve zdivu, tj. udržuje zdivo stále suché. A hřeje jen „suchý kabát“! Snižuje vlhkost v konstrukci, její průchod, usazování a odvod kondenzátu směrem ven, chrání před deštěm a umožňuje odpařování vlhkosti i v zimních dnech. Obě složky systému jsou paropropustné.
 • Snižuje riziko vzniku plísní a řas na fasádě.
  • Minimalizuje riziko vzniku plísní a řas na povrchu a uvnitř stavební konstrukce tím, že odstraňuje vlhkost a zajišťuje trvalou pružnost.
 • Tepelná ochrana – snižuje energetickou náročnost budov

Nátěr ClimateCoating IsoTex minimalizuje tvorbu řas na fasádě.

Řešením, jak se vyhnout nutnosti obnovovat vnější fasádní nátěr každé 3-4 roky, je použití termokeramického nátěru ClimateCoating ThermoProtect. Je pružná = na fasádě se ani po letech netvoří mikrotrhliny a fasáda zůstává i po 10-20 letech jako nová.

Nátěr ClimateCoating ThermoProtect je prodyšný a dokáže účinně odvádět vlhkost ze zdiva, čímž poskytuje vynikající ochranu stavebních konstrukcí. Po nanesení vytvoří na povrchu termo-keramickou membránu, která zabraňuje pronikání vlhkosti do podkladu (fasádu ošetřenou nátěrem ClimateCoating ThermoProtect není nutné renovovat každých 3-5 let – má dlouhou životnost).

Tento termokeramický nátěr reguluje vlhkost v podkladu (zdivu) a udržuje tak stavební konstrukci celoročně suchou, čímž snižuje náklady na vytápění a klimatizaci.

ThermoProtect maximálně minimalizuje dilatační pohyby stavební konstrukce.

Snížením vlhkosti zdiva o 1 % můžeme dosáhnout až 10% úspory tepla!

Mezi hlavní výhody ošetření fasád budov pomocí ThermoProtect patří jeho jedinečné vlastnosti. Můžeme s ním dosáhnout výrazných úspor energie na vytápění a klimatizaci (15-40 %), chráníme zdivo před povětrnostními vlivy prostředí (bez tvorby zelených řas, hub a plísní). Lze ho aplikovat na fasádu domu bez poškození zdiva (bez kotvení) a jeho aplikace je rychlá a snadná – po zaškolení ji zvládnete sami.

6. Audit a optimalizace spotřeby energie

Jako poslední krok při optimalizaci spotřeby energie zvažte provedení odborného energetického auditu vašeho domu, který může určit zdroje úniků vzduchu a tepelných ztrát a také vám poskytne plán na odstranění zjištěných problémů.

Kontrolu však můžete provést i sami, a to tak, že pečlivě zkontrolujete mezery v opláštění základových desek a kolem vnějších dveří. Pravidelně kontrolujte povětrnostní lišty na dveřích a oknech a v případě potřeby je vyměňte. Používejte energeticky úsporné žárovky a nechte světla zhasnutá, když nejste v místnosti. Zkontrolujte, zda na vnější straně domu nejsou zjevné trhliny, kterými by mohl vnikat vzduch.
Pro dosažení nejlepších výsledků zvolte sálavé podlahové vytápění

Pro dosažení nejlepších výsledků zvolte sálavé podlahové vytápění

Když zvážíte všechny možnosti modernizace topného systému vašeho starého domu, je sálavé podlahové vytápění nejlepší, protože:

 • Je tu klid a bezpečí.
 • Nerozšiřuje prach a alergeny po domácnosti.
 • Cenově je konkurenceschopný s jinými srovnatelnými systémy.
 • Je to skvělé řešení pro jednu místnost nebo celý dům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *