9. září 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Životnost zateplení a riziko tvorby plísní

4 min čtení

V roce 2009 byly v Banské Bystrici na téže ulici zateplené dva panelové domy – první klasickým kontaktním zateplením (polystyren) a druhý termokeramickým nátěrem ClimateCoating. Po 6-ti letech jsem se byl opět podívat na to, v jakém stavu jsou oba zateplené panelové domy a moje zjištění nebylo až tak překvapující.

Životnost kontaktního zateplení se odhaduje na cca 15-20 let, ale možné „problémy“ se častokrát objeví i za kratší dobu. Cestuji hodně po Slovensku (ale i po ČR) a na každém kroku se setkávám se zateplenými paneláky, na kterých se již po pěti letech od realizace zateplení objevily na fasádě plísně a řasy. Fasáda napadena plísněmi nepůsobí jen navenek „ošklivě“, ale může způsobovat i různá onemocnění. V tomto kontextu je životnost zateplení diskutabilní.

Panelový dům zateplený kontaktním zateplovacím systémem

Na fasádě bytového domu zatepleného kontaktním zateplovacím systémem se po 6-ti letech objevili řasy a plísně. Není to nic neobvyklého – většina domů zateplených kontaktním zateplovacím systémem trpí tímto problémem s plísněmi. Je to způsobeno vlivy životního prostředí (slunce, vítr, voda, mráz), které narušují fasádu, vytvářejí na jejím povrchu trhliny do kterých se dostává voda (vlhkost) a tím vytváří živnou půdu pro tvorbu plísní a řas na fasádách. Zateplovací firmy často zapomínají upozornit na fakt, že fasáda domu by se měla cca každých 3-5 let obnovit (zkontrolovat chyby, výskyt trhlin a ošetřit ji fasádním nátěrem). Polystyren taktéž není prodyšný a nepropouští vodní páry a vlhkost, čímž zase zvyšuje riziko tvorby plísní v interiérech.

zivotnost-zateplenia-03

Všichni bychom rádi bydleli ve zdravém prostředí a pokud možno – s malými náklady na vytápění a klimatizaci. Je jen dobré, že náš stát podporuje projekty zateplení různými dotacemi na realizaci a tím pomáhá lidem, aby se zateplilo na Slovensku co nejvíce domů. Horší je, že lidé si na začátku neuvědomí, co jich o pár let s klasickým kontaktním zateplením pravděpodobně čeká – řasy, plísně a nadměrná tvorba vlhkosti v interiéru.

O tom, zda je polystyren zdraví škodlivý nebo ne, psát nebudu – ať si na to každý vytvoří svůj vlastní názor. Chtěl bych jen připomenout, že polystyren a minerální vata nejsou jediné prostředky, jak zateplit váš dům a snížit náklady na vytápění a klimatizaci.

zivotnost-zateplenia-04

Podle jakého kritéria budeme určovat životnost takového zateplení? Budeme čekat, dokud naše fasáda nebude úplně zničena nebo dokud se nám na fasádě objeví první plíseň a řasy? Odpověď nechám na vás.

Panelový dům ošetřený termokeramickým nátěrem ClimateCoating

Ve stejném roce (2009) se obyvatelé vedlejšího panelového domu rozhodli pro alternativu ke kontaktnímu zateplení – termokeramický nátěr ClimateCoating. Realizace zateplení stála cca o jednu třetinu méně než klasické kontaktní zateplení na vedlejším panelovém domě.

Životnost zateplení a odolnost vůči řasám a plísním můžeme proto porovnat již za velmi krátkou dobu: zatímco vedlejší panelový dům je obrostlý plísněmi a řasami, dům ošetřený termokeramickým nátěrem ClimateCoating ThermoProtect nevykazuje výskyt plísní. Naopak – jeho fasáda je jako nová (jistě, za ta léta mírně špinavá) – no co je důležité: bez plísní a řas.

zivotnost-zateplenia-02

Termokeramický nátěr ClimateCoating je prodyšný, dokáže účinně odvádět vlhkost ze zdiva a tím poskytuje výbornou ochranu pro stavební konstrukce. Po aplikaci vytvoří na povrchu termokeramickou membránu, která zabraňuje vnikání vlhkosti do podkladu (fasádu ošetřenou nátěrem ClimateCoating není třeba každých 3-5 let renovovat – má totiž vysokou životnost). Termokeramický nátěr ClimateCoating reguluje vlhkost v podkladu (zdivu) a tím udržuje stavební konstrukci po celý rok v suchém stavu, čímž snižuje náklady na vytápění a klimatizaci. ClimateCoating maximálně minimalizuje dilatační pohyby stavební konstrukce.

Zateplovací systém ISOTEX

Stejně, jako se vyvíjejí počítače a svět elektroniky a digitalizace kolem nás – i v oblasti zateplení postupně nastupují moderní technologie a nová řešení. Jako výborná alternativa ke klasickému kontaktnímu zateplení bych doporučil zateplovací systém ISOTEX. Je to vlastně kombinace tepelně-izolační a zateplovací omítky ISOTEX s termokeramickým nátěrem ClimateCoating. Spolu tvoří revoluční a moderní zateplovací systém, který se postará nejen o úsporu na topení, ale díky svým výborným vlastnostem nebudeme vědět, co jsou to plísně na fasádě a nemoci jimi způsobené. Navíc: životnost tohoto zateplovacího systému je velmi velká – minimálně 30 let.

Je jen na vás, pro které zateplení se nakonec rozhodnete. Možností máte více: klasické kontaktní zateplení polystyrenem (minerální vatou) nebo zvolíte moderní technologie zateplovacího systému ISTOEX.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *