18. června 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Ochranný nátěr na střechu: ClimateCoating ThermoActive

5 min čtení

Střešní krytina a samotná střecha domu je vystavena různým klimatickým vlivům, slunečnímu záření a velkým teplotním rozdílům. Abychom ji udrželi v dobré kondici (případně minimalizovaly její přehřívání), měli bychom sáhnout po ochranném nátěru na střechu. Jedním z nich je ClimateCoating ThermoActive – navíc: s vynikajícími vlastnostmi.

V obchodech pravděpodobně dostanete různé nátěry na střechu, které plní ochrannou funkci střešní krytiny – no ani jeden z nich nedosahuje takových vlastností, jako právě ClimateCoating ThermoActive.

Představení nátěru

Nátěr na střechu ClimateCoating ThermoActive je založen na funkci termokeramické membrány a poskytuje ochranu pro téměř všechny podklady střešních konstrukcí. Je složen ze pojiva (vysoce elastická akrylátová živice, která působením UV záření vytváří dvojitou síťovou strukturu), plniva (mikrokeramické duté kuličky, uvnitř obsahující inertní plyn) a barviva (bílá v podobě oxidu titaničitého, popřípadě další barevné pigmenty). ClimateCoating plní funkci tepelné keramické membrány – tzn., že nátěr je variabilně difúzně otevřený a zabraňuje vodě a vzdušné vlhkosti pronikání do podkladu, zároveň ale umožňuje její odpaření, takže na podkladech s absorbční a difúzní schopností reguluje vlhkost podkladu a tím zvyšuje tepelný odpor celé konstrukce.

Jaké jsou hlavní výhody ochranného nátěru na střechu ClimateCoating ThermoActive?

1. Ochrana střechy před povětrnostními vlivy: výborné hydroizolační vlastnosti

Pokud má střešní krytina vystavená povětrnostním vlivům dlouho plnit svou funkci, potřebuje dobrý ochranný střešní nátěr. ClimateCoating ThermoActive výborně plní tento úkol. Prudký déšť, krupobití a sníh nemohou ClimateCoating ThermoActive poškodit. Dokonce ani střešní krytiny z vláknocementových desek (vlnitý azbest) nebo zinkových plechů nejsou pro nátěr žádný problém. Nátěr ClimateCoating ThermoActive tak chrání střechu a střešní krytinu před povětrnostními vlivy – jako jsou prudký, déšť, krupobití a sníh.

Nátěr je elastický a nepropouští vodu do podkladu – má velmi dobré hydroizolační vlastnosti, čímž eliminuje možnost „zatékání“ přes různé spáry a prasklinky v střešní krytině.

nater-na-strechu-topshield-03

2. Střešní nátěr ThermoActive zabraňuje přehřívání střechy a snižuje teplotu v podkroví

Střešní nátěr ClimateCoating ThermoActive má vysokou reflexi slunečního záření (odrazivost) a zpět do prostoru dokáže odrazit až 86% slunečního záření. Tato jeho unikátní vlastnost dokáže snížit teplotu v podkroví a teplotu střešní krytiny, případně ušetřit nemalé náklady na klimatizaci (až 60% úspora na klimatizaci), protože teplota v podkroví po aplikaci nátěru ClimateCoating ThermoActive na střechu – výrazně klesne. Čím více slunečních paprsků se odrazí do venkovního prostoru – tím méně jich pronikne přes střešní krytinu do nitra budovy = menší zahřívání vnitřních podkrovních prostor.

3. Ochrana střechy před korozí

Po úpravě a ošetření plechové střechy pomocí nátěrů ThermoShield ZinkPrimer (ThermoShield RustPrimer) a po následné aplikaci ochranného střešního nátěru ClimateCoating ThermoActive – se vytvoří dlouhodobá ochrana střechy, která současně chrání střešní krytinu ze železných i neželezných kovů před korozí. Za mimořádně vysokou přilnavost na všechny obvyklé střešní krytiny vděčí ClimateCoating ThermoActive jedinečné kompozici z vysoce kvalitních surovin.

4. ThermoActive minimalizuje tvorbu řas, plísní a mechu na střeše

Za tuto vlastnost ClimateCoating ThermoActive vděčí hlavně tomu, že je prodyšný, elastický a udržuje střešní krytinu v „suchu“. Co to znamená?

  • Nátěr na střechu ClimateCoating ThermoActive je prodyšný (difuzně otevřený) – tj: že propouští vodní páry a přebytečnou vlhkost směrem ven (ze střešní krytiny do ovzduší), ale zároveň nepropustí dešťovou vodu směrem dovnitř. Na povrchu se vytvoří tzv. termokeramická membrána, která svými vlastnostmi velmi připomíná známou textilii GoreTex.
  • Termokeramický nátěr ClimateCoating ThermoActive je elastický a tím minimalizuje tvorbu trhlin v podkladu (v tomto případě na střešní krytině), čímž neposkytuje živnou půdu pro tvorbu plísní, řas a mechu.

Odstranění plísní a mechu nebývá vždy jednoduché, proto je lepší tomuto riziku předcházet a snažit se mu zabránit.

nater-na-strechu-topshield-04

5. Snižuje dilataci konstrukce a tvorbu prasklin

Střecha se vlivem různých povětrnostních podmínek a teplotním výkyvům rozšiřuje a smršťuje, podobně jako většina jiných systémů. Je velmi důležité, aby se ochranný střešní nátěr uměl rozšířit a smrštit spolu se střešní krytinou, jinak by došlo k značným škodám. Ochranný nátěr by popraskal nebo by došlo k delaminaci (jednotlivé vrstvy by se od sebe oddělily).

Nátěr na střechu ClimateCoating ThermoActive je elastický a snižuje dilataci (roztažnost) konstrukce, čímž eliminuje možnost zatékání střechy nebo tvorbu prasklin v podkladu.

6. Ochrana stříkané polyuretanové pěny před UV zářením

Jakoukoliv stříkanou polyuretanovou izolační pěnu je nutno chránit před ultrafialovým slunečním zářením a vlhkostí. Nátěr napomáhá chránit a utěsnit pěnu před poškozením v důsledku uvedených faktorů. Ochranný nátěr ClimateCoating ThermoActive díky vysoké reflexi slunečního záření výborně plní i tuto funkci. Tato ochranná vrstva představuje trvanlivý povrch odolný vůči povětrnostním vlivům, po němž lze chodit v rámci běžné údržby.

Komplexní ochrana střechy nátěrem ClimateCoating ThermoActive

ClimateCoating ThermoActive je nepochybně výborný ochranný střešní nátěr se skvělými vlastnostmi, který poskytne střeše a podkrovním prostorem ochranu před slunečním zářením a přehříváním. Když k tomu připočtu maximální snížení rizika tvorby prasklin (a zatékání vody) a tvorby plísní (řas a mechu) na střešní krytině – máme tu produkt, který poskytne komplexní ochranu nejen střešní krytině – ale i celé stavební konstrukci.

O jeho kvalitách jsem se mohl přesvědčit na vlastní kůži, protože ho mám aplikován na střeše budovy sídla firmy a také na rodinném domě mých rodičů. Kromě toho jsem ho aplikoval na množství dalších objektů – takže mě osobně už termokeramický nátěr ClimateCoating ThermoActive nemusí přesvědčovat o svých kvalitách – já o nich už dávno vím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *