18. června 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Světlík z Lexanu: snížení teploty a prostupu tepla

4 min čtení

Majitelé a správci objektů se světlíky z Lexanu nebo zastřešenými vnitřními prostorami podobným materiálem jako je Lexan – by měli zpozornět: netrápí vás v tyto horké letní dny nesnesitelné teploty ve světlících (nebo přechodových chodbách) z Lexanu? I u vás dokáží horké sluneční paprsky zahřát vnitřní prostory na nesnesitelnou a velmi vysokou teplotu? Mám pro vás řešení !!

V horkých letních dnech, kdy rtuť teploměru stoupá vysoko nad 30°C a my se nacházíme někde ve vnitřních prostorách – zapínáme naše klimatizační zařízení, zvyšujeme jejich výkon, případně se snažíme vymyslet, jak se co nejúčinněji ochladit a dostat se do normální „provozní“ teploty.

svetlik-lexan-02

Jak postupovat, když horké sluneční paprsky prostupují přes světlíky a ještě více vyhřívají vnitřní prostor? Co dělat v případech, kdy vnitřní prostory neobsahují klimatizační zařízení? Jak zabránit přehřívání v prostorách, do kterých nejvíce tepla ze slunečních paprsků vniká přes světlík, případně střechu / střešní krytinu? A pokud i máte vnitřní prostory vybaveny klimatizací, tak sluneční paprsky pronikající přes světlík (např. z Lexanu) jsou tak silné, že klimatizační zařízení nestíhá prostor vychladit?

Horké léto – vysoká teplota pod světlíkem z Lexanu

Toto léto bylo extrémně horké a provozovatelé koupališť měli jistě velkou radost. Už méně důvodů k oslavám měli majitelé hotelů, restaurací, galerií, a jiných prostor, které obsahovaly různé druhy světlíků – tj místa, přes které procházejí sluneční paprsky a tím ještě více zahřívají vnitřní prostory.

svetlik-lexan-03

V polovině léta mě oslovil provozovatel hotelu Holilday Inn v Žilině, jestli bych mu neuměl pomoci a vyřešit problém s teplotou pod světlíkem. Jednalo se o přechodovou chodbu, zastřešenou světlíkem z Lexanu, z níž se vcházelo do kanceláří. V horkých letních dnech (venkovní teplota cca 30°C) atakovala teplota na chodbě pod světlíkem hodnoty 50°C. Teplo z vyhřáté chodby nemělo daleko do kanceláři, v nichž „zpříjemňovalo“ pracovní povinnosti zaměstnancům hotelu Holiday Inn.

svetlik-lexan-teplota-01

Jak snížit vysokou teplotu pod světlíkem?

Řešením, jak snížit teplotu pod světlíkem a účinně tak eliminovat intenzitu slunečních paprsků bylo ošetření střešní krytiny – světlíku z Lexanu – termokeramickým nátěrem ClimateCoating ThermoActive. Ten, díky svým unikátním a jedinečným vlastnostem efektivně odrážet sluneční záření, se tak postará o vyřešení problému vysoké teploty pod světlíkem. Čím více slunečních paprsků se odrazí do venkovního prostoru – tím méně jejich pronikne přes světlík dovnitř budovy = menší zahřívání vnitřních prostor.

svetlik-lexan-04

Termokeramický nátěr ClimateCoating ThermoActive jsem na světlík z Lexanu aplikoval během jednoho dne a už na den druhý se dostavil výsledek. Venku bylo opět nádherné letní počasí (cca 33°C) – no zaměstnanci hotelu Holiday Inn již neprožívali takové „peklo“ jako po minulé dny. Teplota pod světlíkem ošetřeného nátěrem ClimateCoating ThermoActive klesla dost výrazně: z původních 48°C na 33°C – což představuje rozdíl teploty cca o 15°C.

svetlik-lexan-teplota-02

Naměřených 33°C pod světlíkem (což byla vlastně i venkovní teplota) po ošetření nátěrem ClimateCoating ThermoActive by se dalo ještě snížit tím, že by se ošetřili i boční stěny světlíku, přes které i nadále přestupovalo sluneční záření (sluneční paprsky tak odrážela jen střecha). Teplota by šla nižší i tehdy, kdyby chodba byla napojena na klimatizaci. Rozdíl v teplotě cca 15°C je i tak velmi vysoký.

svetlik-lexan-05

Ušetřené náklady na klimatizaci cca 50%

Pokud místnost obsahuje klimatizační zařízení, můžeme ušetřit minimálně 50% nákladů na provoz klimatizace tím, že světlík z Lexanu ošetříme termokeramickým nátěrem ClimateCoating ThermoActive s vysokou reflexí slunečního záření. Nátěr ClimateCoating ThermoActive většinu slunečních paprsků odrazí a vaše klimatizační zařízení nemusí jít na plný výkon – obvykle mu stačí výkon poloviční.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *