18. května 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Polystyren odletěl z bytového domu jako kus papíru

2 min čtení

Nekvalitně odvedená práce zateplení polystyrenem? Pravděpodobně. Jaká práce – takový výsledek. V tomto případě však bylo štěstí, že se nikomu nic nestalo. Obrovské utržené pláty zateplení polystyrenem slétli k zemi velmi rychle.

Instalace zateplovací vrstvy v podobě polystyrenu a nové omítky zřejmě nebyla příliš kvalitní. Obyvatelé bytového domu v Číně se proto z vylepšené fasády netěšili dlouho. Ostatně: podívejte se na to sami:

Je velmi pravděpodobné, že svůj podíl viny nenese jen nekvalitně odvedená práce (špatné ukotvení polystyrenu, křehkost, zanedbaná údržba, atd.). Myslím si, že své sehrály i trhliny ve fasádě, čímž došlo k jejímu oslabení. Stačilo, aby tomu trošku pomohl vítr a dílo zkázy bylo dokonáno.

Mám takový pocit, že podobně odvedenou práci vidím často na Slovensku i Čechách. Nejen, že se nedodržuje technologický postup, ale většina fasád je po pěti letech od zateplení obrostlá plísní. Domy jsou prostě jako v igelitovém sáčku. Je třeba dbát na údržbu a zateplenou fasádu pravidelně renovovat.

Protože moje práce spočívá v dodávání a realizaci zateplovacího systému ISOTEX – nedá mi nevzpomenout, že kdyby byla fasáda ošetřena termokeramickým nátěrem ClimateCoating – nutnost obnovy fasády by připadala v úvahu až za 30-40 let. Zároveň by se minimalizovalo riziko „odtržení“ z fasády, protože systém ISOTEX se aplikuje přímo na zdivo (tepelně izolační omítka ISOTEX) = není nutné žádné kotvení. ClimateCoating chrání fasádu před povětrnostními vlivy, nepřízní počasí, maximálně snižuje vznik trhlin ve fasádě (je elastický), udržuje zdivo v suchém stavu a vytahuje z něj přebytečnou vlhkost – čímž snižuje riziko tvorby plísní a řas, které nepříznivě ovlivňují zdraví člověka.

Je úplně jedno, jestli odtržení polystyrenu z fasády zapříčinila nekvalitně odvedená práce, křehkost, trhliny ve fasádě nebo jiný faktor. Podstatné je, že takové věci by se stávat neměly a měli bychom si dobře rozmyslet, jaký materiál použijeme na zateplení a která firma nám toto zateplení bude aplikovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *