9. září 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Špatný stav panelových domů, většina z nich potřebuje renovaci

4 min čtení

Dvanáctiletého chlapce vážně zranil kus betonu, který se utrhl z panelového domu v Liberci. Už je mimo nebezpečí, ale musel podstoupit operaci. Soudní znalec potvrdil, že nehodu zavinil špatný stav budovy. Domy na sídlišti jsou skoro 40 let staré. Případ tak upozornil na katastrofální stav některých paneláků.

Asi 20 kg kus betonu spadl z balkonu z desátého patra, pod ním právě tehdy procházel 12-letý chlapec – kus betonu do zasáhl do hlavy a vážně zranil. Na špatný stav paneláků upozorňují místní obyvatelé již dlouho – no marně. Teď ho ale potvrdil i přivolaný soudní znalec.

Mluvčí policejního sboru se vyjádřila, že provádějí šetření pro podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví, betonová část z balkónu se pravděpodobně uvolnila z důvodu špatného technického stavu domu.

Viz celé video i s rozhovorem s architektem Petrem Bílkem:

Sami obyvatelé sídliště se vyjadřují, že jejich příbytky jsou ve špatném stavu a že toto není jediný dům v tomto stavu. V domě z panelů bydlí každý třetí Čech. Věk většiny těchto domů je alespoň 35 let. Na skoro každém panelovém domě je nějaký prvek, který se svou životností blíží ke svému konci, takže skoro při každém panelovém domě je třeba se o jeho stav důkladně pečovat.

Asi 3/4 tuzemských paneláků ale na opravy, které by jejich život prodloužili o další desítky let, jen čekají. Podle státních úředníků i přesto nehrozí riziko, že události podobné té v Liberci, bude v dohledné domě přibývat.

„Rozhodně nemůžeme tvrdit, že by byly nebezpečné. Dokonce takové okrajové případy jsou velmi vzácné.“ – Tvrdí Jan Wagner, ředitel státního fondu rozvoje bydlení v České Republice.

Fond odhaduje, že na opravy panelových domů v Česku bude potřebných 150 až 200 miliard korun. A pokud peníze budou – mohou rekonstrukce trvat i 20 let. Pro představu: v roce 2006 se opravily paneláky za 7 miliard korun. Stát na to přispěl více než 1,5 miliardy korun. To byla ovšem mimořádná sezona. V několika předchozích letech to bylo ale 5 krát méně.

Životnost panelových domů

„Panelové domy jsou v katastrofálním stavu“ – tvrdí architekt Petr Bílek – „V poslední době se například hodně dělá zateplení, které se mnohdy realizuje špatně: nevyčistí se spáry, nesvařují se a neopraví se výztuž a po realizaci zateplení se voda dostane do výztuží a tím pádem dále koroduje a myslím si, že nic jiného se nemohlo stát, jen že se nějaký kus utrhl a spadl na zem.“

Kontaktní zateplení nemá smysl – stav paneláku by se pouze zhoršil

„Existují 2 cesty a pouze rozpočtem by se měla určit ta pravá, která je lepší pro společnost a pro vlastníky bytů. A sice: uvědomit si, zda bourat nebo zrealizovat totální rekonstrukci. Obyčejná rekonstrukce nebo zateplení vůbec nemá smysl, protože to bude za 10 let ještě horší. Ty peníze, které se do takové rekonstrukce dají – jsou naprosto zbytečné.“ – Pokračuje architekt Petr Bílek.

Kvalitní rekonstrukce je cesta k prodloužené životnosti panelových domů

„Je třeba, aby rekonstrukce panelových domů byla realizována kvalitně, aby byla udělána s určitým rozhledem, s určitou velkorysostí tak, aby se skutečně zlepšila kvalita stavby a aby se prodloužila životnost stavby, aby se zlepšil standard bydlení – především ne jen aby konstrukční části vydržely déle, ale aby se zlepšilo tepelné hospodaření. Panelové stavby bohužel trpí tím, že z nich uniká hodně tepla – jsou jednoduše nehospodárné z hlediska vytápění a tepelné energie. To vše vyžaduje poměrně značné náklady, aby tyto panelové domy byly rekonstruovány a souhlasím s tím, že současný stav není dobrý a je třeba to změnit. Na druhou stranu to zas není tak, že by ve velkém ty balkony padaly. Každopádně je třeba paneláky rekonstruovat a sami vlastníci by se měli postarat o to, aby prodloužili svému domu životnost. „- Jan Wagner, ředitel státního fondu rozvoje bydlení v ČR.

„Nemyslím si, že by architekti, projektanti a inženýři Pozemních staveb přistoupily ke své práci nepoctivě – to je prostě chyba technologie celého systému, který zde byl v minulosti. Ti lidé, kteří svařovali panelové domy asi nechtěli, aby to v budoucnu za 40 let spadlo. To je prostě systém, který nedovoluje, aby se pořádně udělali stavební objekty. Jakmile se do toho nedají žádné peníze, tak to prostě fungovat nebude. Já jsem se bavil s panem doc. Pavlíkem po mém příchodu z Kalifornie po delší době – dostali jsme zakázku regenerace jednoho Libereckého sídliště a po 2 letech naší usilovné práce jsme se dostali do patové stavu, protože vlastnické stavy jsou velmi složité a banky se nijak nesnaží pomáhat těmto malým věřitelům, aby se mohli sami postarat o vlastní byty“ – architekt Petr Bílek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *