16. dubna 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Průmyslový nátěr na kov IndustrySpecial

6 min čtení

Co si představíte, když se řekne nátěr na kov? Co od nátěru na kov očekáváte? Pravděpodobně jedna z klíčových vlastností by měla být ochrana kovové konstrukce a prodloužení její životnosti. Dnes bych vám rád představil svými vlastnostmi jedinečný a unikátní nátěr na kov ClimateCoating IndustrySpecial a podělil o své zkušenosti s tímto nátěrem.

ClimateCoating IndustrySpecial je odolný nátěr na kov a technické konstrukce. Je založen na funkci termokeramické membrány a poskytuje ochranu pro téměř všechny podklady kovových / technických konstrukcí jako například cisterny, sila, potrubí, kontejnery, ocelové konstrukce, a mnoho dalších. A právě termokeramická membrána mu poskytuje unikátní vlastnosti, díky kterým nátěr na kov a technické konstrukce ClimateCoating IndustrySpecial prakticky nemá konkurenci.

Snižuje přestup (únik) tepla rozvodného potrubí

Termokeramický nátěr na kov ClimateCoating IndustrySpecial dokáže snížit ztráty tepla, ke kterým dochází např. při transportu kapalin a plynů v potrubích nebo snižuje únik tepla v kovových konstrukcích.

Příklad z praxe:

Nátěr na kov ClimateCoating IndustrySpecial použitý na potrubí teplárenských rozvodů v Komárně.

topcoat-komarno-2

Společnost Com-therm Komárno zajišťuje vytápění a dodávku teplé užitkové vody pro město Komárno. V r. 2010 prošla kotelna i rozvody rekonstrukcí, kde byl použit nátěr na kov ClimateCoating IndustrySpecial.

Velkou předností tohoto nátěru bylo, že díky termokeramické membráně snížil povrchovou teplotu (únik tepla) rozvodného potrubí. Díky nátěru na kov ClimateCoating IndustrySpecial dochází při transportu teplé vody k nižším ztrátám, tím pádem se realizují okamžité úspory ve smyslu úspor zemního plynu.

Zároveň na izolaci potrubí byla použita i polyetylenová izolační pěna POLIFOAM, která díky použitému nátěru na kov ClimateCoating IndustrySpecial se aplikovala na potrubí v mnohem tenčí vrstvě při zachování stejných tepelně-izolačních vlastností

Izolační pěna POLIFOAM byla na potrubí nanesena již před rekonstrukcí – a to ve větší tloušťce než s nátěrem na kov ClimateCoating IndustrySpecial, ale nepodařilo se dosáhnout takových dobrých výsledků, jako při použití v kombinaci s nátěrem s Termokeramická membrána ClimateCoating IndustrySpecial.

topcoat-komarno

V kotelně byly také ošetřeny všechny rozvody a spalovody nátěrem ClimateCoating IndustrySpecial a do provozu byla uvedena kogenerační jednotka.

Možnosti aplikace ClimateCoating IndustrySpecial na snížení přestupu (úniku) tepla:

 • potrubí teplé užitkové vody (TUV) a ústředního topení (ÚT)
 • klimatizační zařízení a jejich potrubní rozvody
 • potrubí různých kapalin, kde se vyžadují malé ztráty tepla / chladu při transportu

Zabraňuje kondenzaci vody

Termokeramický nátěr na kov ClimateCoating IndustrySpecial dokáže eliminovat kondenzaci vody, která vzniká na kovových konstrukcích.

Tato jedinečná vlastnost nátěru na kov ClimateCoating IndustrySpecial má obrovské možnosti uplatnění a aplikace v praxi. Dokáže např. zabránit korozi vodovodních potrubí tím, že na nich nedochází ke kondenzaci vody (vodovodní potrubí pro studenou vodu v obytných domech), ošetřit konstrukce zimních stadionů (kde opět dochází ke kondenzaci vody) nebo ošetřit obrovské sila a kontejnery na uskladnění různých surovin a materiálu.

Příklad z praxe:

Nátěr na kov ClimateCoating IndustrySpecial použitý v tramvajích a jejich technických fabionech (místa, kde se nacházejí elektrické rozvody)

1IMG_6318_1d0f07f53504463dbda84c87cface9a0

I přes nejmodernější vybavení tramvaje EVO2 docházelo k problémům s kondenzací v místech uložení elektronických součástí vozů. Právě problém kondenzace vodních par byl hlavním důvodem, který zabraňoval tramvaji EVO2 obdržet schválení drážní inspekce pro provoz na drážních komunikacích a tudíž její uvedení do běžného provozu.

Zpočátku neřešitelný problém s kondenzací vody dokázal odstranit termokeramický nátěr na kov a technické konstrukce ClimateCoating IndustrySpecial, který svými vynikajícími vlastnostmi prakticky nemá ve svém „oboru“ konkurenci.

Po natření vnitřního pláště vozu v prostoru fabionů specializovaným termo-reflexním nátěrem ClimateCoating IndustrySpecial, došlo k vysušení vlhkosti a k zabránění vzniku další kondenzace. Nátěr obstál i testování při velkých teplotních změnách v těch nejnáročnějších podmínkách. Díky zvýšení teploty rosného bodu a laminárnímu proudění bez použití ventilátorů došlo k vyschnutí všech uzavřených prostor a prevenci vzniku kondenzace vodních par v elektroinstalaci.

Možnosti aplikace ClimateCoating IndustrySpecial pro zamezení kondenzace vody:

 • vodovodní potrubí a potrubí na kapaliny a plyny
 • vodní nádrže a nádrže na uskladnění kapalin
 • kovové konstrukce zimních stadionů
 • sila a kontejnery na uskladnění různých surovin a materiálu
 • rozvody klimatizace a vzduchotechniky

ClimateCoating IndustrySpecial je antistatický

Díky termokeramické membráně dostal nátěr na kov ClimateCoating IndustrySpecial do vínku další unikátní vlastnost: je antistatický. Díky tomu je vhodný na všechny kovové podklady tam, kde se nachází nějaké elektrické vedení nebo elektrické obvody (elektronika).

Možnosti aplikace ClimateCoating IndustrySpecial – antistatická ochrana:

 • elektrická vedení vysokého napětí (zároveň slouží jako ochrana proti korozi)
 • sloupy veřejného osvětlení
 • sloupy pro vedení elektřiny trolejbusů, vlaků a tramvají
 • rozvodné skříně elektroinstalace
 • kovové boxy, ve kterých se nachází nějaká elektronika (např. světelné reklamy apod.)

Má vysokou reflexi slunečního záření

Termokeramický nátěr na kov ClimateCoating IndustrySpecial má vysokou reflexi (odrazivost) slunečního záření a tím rapidně snižuje povrchovou teplotu kovových a technických konstrukcí.

Příklad z praxe:

Nátěr na kov IndustrySpecial použitý na silech pro uskladnění olivového oleje v Malajsii jako účinná ochrana před přehříváním od slunečního záření.

ThermoShield Topcoat použitý na silách pro uskladnění olivového oleje v Malajsii
ClimateCoating IndustrySpecial použitý na silech pro uskladnění olivového oleje v Malajsii

Vysoká reflexe slunečního záření byla otestována v náročných podmínkách sluneční Malajsie, kde měli problém s přehříváním sil a kontejnerů určených pro skladování olivového oleje. Teplota oleje uvnitř kontejneru dosahovala 52-55°C.

Sila na uskladnění olivového oleje prošly rekonstrukcí a jako vnější povrchový nátěr na kov byl určen ClimateCoating IndustrySpecial. Ten díky své výborné reflexi slunečního záření snížil teplotu uvnitř kontejneru na 37°C – což je teplotní rozdíl cca 15°C.

Možnosti aplikace ClimateCoating IndustrySpecial – reflexe slunečního záření:

 • sila a kontejnery na uskladnění kapalin
 • sila pro uskladnění zemědělských a potravinářských produktů
 • potrubí pro kapaliny a plyny, které jsou vystaveny slunečnímu záření

Jaký je ClimateCoating IndustrySpecial?

ClimateCoating IndustrySpecial se „na nic nehraje“ a nepotřebuje nikoho přesvědčovat o svých nesporných kvalitách a špičkových vlastnostech. Je to prostě nátěr na kov se skvělými schopnostmi, který nemá ve svém oboru (technické konstrukce) prakticky žádnou konkurenci. Své vynikající vlastnosti dokazuje v praxi, kde svou aplikací dokázal odstranit vzniklé „problémy“ (přehřívání kapalin v silách, zabránění kondenzaci vody, apod.) Nebo ušetřit nemalé náklady při tepelných ztrátách (potrubí).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *