23. února 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Vlhkost v domě: sanace pomocí omítek ISOTEX

3 min čtení

Vlhkost v domě je jedním z největších problémů hlavně zděných staveb. Voda ze zeminy pod stavbou, hlavně při porušené vodorovné izolaci, vzlíná zdivem vzhůru, ničí omítkové systémy, snižuje životnost zdiva a hlavně zhoršuje jeho tepelně izolační schopnosti.

Řešení problémů s vlhkostí zdiva

Cílem sanace je dosáhnout trvalého a výrazného snížení vlhkosti zdiva v domě, nadzemního i podzemního. K tomu vede několik opatření (vložení vodorovné hydroizolace, drenáže atp.), vždy je však nutné použít kvalitní sanační omítky. Ty, díky svým vlastnostem, umožní odchod vlhkosti ze zdiva a to ve formě vodní páry. Nemůže tedy docházet k poškození omítek krystalizující solí. Díky své „prodyšnosti“ odvádějí vlhkost ze zdiva až 4x rychleji, než běžné omítky.

Jak si jednoduše poradit s vlhkostí v domě

Zde je vhodné se poradit se stavebním odborníkem, který má zkušenosti se sanacemi vlhkého zdiva. Ten Vám doporučí vhodná opatření, která v kombinaci se sanačními omítkami spolehlivě povede k výraznému a trvalému snížení vlhkosti zdiva.


Sanační a odvlhčovací omítka ISOTEX patří ke špičkovým produktům na stavebním trhu. Má mimořádně vysoký obsah vzdušných pórů (až 76%), je velmi „prodyšná“ (difuzně otevřená) a splňuje nebo překračuje i další parametry, které jsou předepsány pro sanační omítky. I její tepelněizolační vlastnosti mohou přispět k výraznému zvýšení tepelného odporu zdiva a tím spořit energii při vytápění stavebního objektu.

Zde si musíme uvědomit, že snížením vlhkosti zdiva o 1% můžeme dosáhnout úspory na vytápění až 10%!

Sanace vlhkosti u historických budov s omítkami ISOTEX

V případě sanace historických budov platí více než v ostatních případech, že je nutné provést stavebně technický průzkum a na jeho základě navrhnout vhodné řešení problému vlhkosti stavební konstrukce. Řešení sanace se obvykle skládá z více opatření (obnovení vodorovné izolace, drenáže, ….), vždy však je nutné použít kvalitní sanační omítky. Izolační a zateplovací omítka ISOTEX je špička v těchto produktech. V řadě parametrů je převyšuje – např obsah vzduchových pórů je až 76%.

vlhkost-v-dome-03

Tepelněizolační omítky ISOTEX obsahují jako pojivo bílý cement a vápno. Tyto materiály jsou nejblíže historickým pojivam, které se používaly v minulosti na stavbách – proto je velmi vhodná pro ochranu historických památek.

Práce se sanační omítkou ISOTEX je jednoduchá, vzhledem k velmi dobré přilnavosti není třeba používat jako první vrstvu sanace vyrovnávací maltu (špric), ani armovací síťku a lepidlo – t.j. omítka se nanáší přímo na očištěné zdivo, které se předem napenetruje penetračním nátěrem ClimateCoating FixPlus zředěný s vodou v poměru 1:4. Velkou výhodou omítky ISOTEX je skutečnost, že velmi rychle vyzrává, takže už po 24 hod je možné pokračovat štukováním povrchu (sanační nebo vápenný štuk) a po 48 hod je možné povrch natírat fasádním prodyšným nátěrem ClimateCoating ThermoProtect (pro rodinné a bytové domy), v interiérech nátěrem ClimateCoating ThermoPlus, nebo na ochranu historických budov a památek – ClimateCoating History.

Rychlost pracovních postupů a zkrácení technologických přestávek může významně ušetřit náklady na rekonstrukci stavebního objektu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *