17. června 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Předražená cena zateplení bytového domu skončí u soudu

3 min čtení

Obyvatelé bytovky podali podnět na prokuraturu, nelíbí se jim cena zateplení. Někteří obyvatelé popradské bytovky Záhoří tvrdí, že předražené nákupy nejsou jen doménou státních firem. Myslí si, že ačkoli v menším měřítku, sami právě zažívají něco, o čem doposud jen slyšeli z médií. Chtějí se pustit do rekonstrukce své bytovky. Cenu za zateplení však mají o 100 tisíc EUR vyšší, jako například jejich sousedé z navlas stejného domu.

Správně by bylo, aby se členové společenství vlastníků bytů nejdříve dohodli, pak dali vypracovat projekt, vybrali nejvhodnějšího dodavatele a ten by se pustil do práce. V této bytovce však vedení společenství postupovalo jinak. Samozřejmě, že ne vždy třeba brát tu nejnižší cenu za zateplení, záleží to na různých faktorech. V každém případě by cena zateplení neměla být až o jednu třetinu vyšší a to ještě s nesmyslnými položkami v cenovém rozpočtu.

Pavol Jackovič (obyvatel bytovky Záhoří):

„Nejdříve vybrali dodavatele – to bylo v roce 2012. Vítězná firma dodala rozpočet až v roce 2014. Ptám se: na základě čeho ji vybrali, když nevěděli absolutně o ceně, nevěděli nic.

Úplný gól: projektová dokumentace, která měla být úplně první, má datum vypracování červenec 2015. „

Marta Michalíková (předsedkyně společenství vlastníků bytů)

„To byla jediná firma, která nám nabídla zajištění nové střechy, výtahů a zateplení. Další nabídky, které jsme měli byly sólo: buď jen výtahy, buď jen střecha nebo jen zateplení.

Ano, můžete mi říct, že to mělo být opačně, že nejdříve měl byt projekt, ale až jsou tam nějaké nesrovnalosti, musím se na to podívat – v čem. „

vysoka-cena-zateplenia-02

Když pan Jackovič viděl cenu za zateplení bytového domu a polil ho studený pot – identifikoval v něm několik položek, které prostě nesedí. Například plocha zateplení je v rozpočtu o 800 m2 větší, než ve skutečnosti.

Pavol Jackovič:

„Když si vezmeme plochu lodžií, tak je o 100 m2 napočítáno více – což je vlastně o nějakých 24 lodžií navíc! Další zcela famózní položka je odvoz suti. Podle mého výpočtu je z jednoho balkonu (z jedné lodžie) při přepočtu na hmotnost jedné dlaždičky odpad cca 70 kg. Ale podle dodavatelské firmy bude odpad z jedné lodžie – 4000 kg. „

Marta Michalíková:

„Pokud to není v pořádku – tak to třeba opravit. To je celé. Já nejsem technik, já nejsem projektant. „

vysoka-cena-zateplenia-03

Celková cena zateplení bytového domu v Popradu by měla být 342 tisíc EUR. V nedaleké úplně stejné bytovce zaplatili o 100 tisíc EUR méně.

Pavol Jackovič:

„Tam není o čem uvažovat. To snese jediný název: podvod! „

Případem se zřejmě bude zabývat i policie. Nespokojení obyvatelé bytovky již podali na prokuraturu podnět.

Zdroj: TA3

Pokud i Vy uvažujete o zateplení vašeho bytového nebo rodinného domu, doporučuji podívat se na moderní zateplení s velmi dlouhou životností bez použití polystyrenu – zateplovací systém ISOTEX.

Ten je složen z tepelněizolační omítky ISOTEX a Termokeramické nátěru ClimateCoating.

Pokud Vás zajímá srovnání ceny kontaktního zateplení se zateplovacím systémem ISOTEX, něco více se můžete dozvědět z předchozího článku. Cena zateplovacího systému ISOTEX je zhruba na úrovni zateplení polystyrenem (nebo nižší), ale získáte mnohem lepší vlastnosti, velmi dlouhou životnost (tepelněizolační omítka vás přežije) a ochranu stavební konstrukce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *