17. dubna 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Levné zateplení budov a chyby při realizaci

3 min čtení

Na Slovensku se budovy zateplují již více než 20 let, ale mnohé firmy se stále nenaučili vykonávat tuto činnost kvalitně a důkladně. Naštěstí se najdou i společnosti, které umí dodat práci odbornost a správný přístup.

Jedním ze stavebních fenoménů je i zateplování nemovitostí, které se provádí po celém Slovensku s cílem obnovit budovy a přinést obyvatelům kvalitnější konstrukční obal a větší úsporu při výdajích za spotřebu energie. V mnoha případech se však tento předpoklad nepotvrdil a mnoho vlastníků budov se shoduje na nekvalitní tepelné izolací s výskytem několika chyb. Je jasné, že ani zateplení nemůže vydržet nepoškozené navěky, ale pokud se dostaví závady v prvních letech po jeho realizací, evidentně nebylo provedeno celkem kvalitně. Proto se jdeme podívat na příčiny nejčastějších chyb.

lacne-zateplenie-02

Levné řešení zateplovacích systémů

Mnoho majitelů udělalo jednu zásadní chybu a tím byl výběr laciné nabídky s nejnižším rozsahem prací. Při zateplení to má platit naopak a za nejlepší nabídky lze považovat ty, při kterých si realizátoři dají záležet a stavebních postupů provedou co nejvíce. Cenu si nemusíte vybírat tu nejvyšší (to není vždy garance nejvyšší kvality), ale při podezřele levných nabídkách se chyby dají očekávat.

lacne-zateplenie-03

Neodborné projektové dokumentace zateplení

Jednou z příčin vyskytujících se chyb na tepelné izolaci je i špatná projektová dokumentace. Ta někdy dokonce chyběla, což je chybou zhotovitelů díla. Dnes se na to dává lepší pozor, ale mnoho budov bylo zateplených bez nějakého většího „průzkumu“ stavu nemovitosti a tím pádem se pod vlivem nevhodného způsobu realizace vyskytly rychle zásadní chyby narušující bydlení. Nejčastěji s tím souvisí například zatékání, což by se při kvalitně odvedené práci nemělo stávat.

Starší zateplení nebyly dostatečné

Klasickou chybou bylo aplikování malé vrstvy tepelné izolace, na co si dnes dávají realizátoři naštěstí pozor. Při tenké vrstvě izolace se izolačnímu materiálu těžší odolává chladu a nárazovému větru, na základě čehož dochází k brzkým trhlinám. Zateplení tak nebude účinné a majitel objektu bude muset více topit a dříve či později i vynaložit další finance na opravu fasády.

lacne-zateplenie-05

Nižší ceny kontaktního zateplení na úkor kvality

V současnosti již není o zateplování až takový zájem, protože dost starších budov ho má provedeno a při novostavbách se s ochrannou tepelnou izolací počítá hned při výstavbě. Z tohoto důvodu již není poptávka po této činnosti tak vysoká jako před několika lety a ceny za zhotovení musí jít dolů, pokud chtějí realizátoři vydělat. S tím však souvisí i kvalita odvedené práce, která utrpěla právě kvůli nižším výdělkům. A ta se projeví právě nižší trvanlivostí zateplení.

lacne-zateplenie-06

Pokud Vás v nejbližší budoucnosti čeká zateplení nemovitosti, na základě informací o nejčastějších chybách můžete přibližně vědět na co si dávat pozor. Aplikování tepelné izolace je velká investice, takže by se měla provádět s důrazem na nejvyšší kvalitu a vydržet co nejdéle s cílem přinést majiteli daného objektu užitek. V opačném případě budete brzy konfrontováni se zřetelnými chybami, na kterých opravu vynaložíte další peníze.

Zdroj: topreality.sk, Text : Róbert Bosák, Foto : stavebnictvi3000.cz, karcher-satter.cz, onlinestavba.sk, asb-portal.cz, tzb-info.cz, nazeleno.cz, mojdom.zoznam.sk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *