17. června 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Může vytápění domu klimatizací ušetřit peníze?

6 min čtení

Vzhledem k tomu, že velkoobchodní cena plynu vzrostla až o 250 % a dodavatelé plynu v celé zemi zvyšují své ceny, můžete být pochopitelně nervóznější než obvykle, když na podzim zapínáte plynové ústřední topení.

Dobrou zprávou je, že během chladných zimních měsíců můžete přejít z ústředního topení na klimatizaci, která vás udrží v teple, a co víc, použití klimatizace s reverzním cyklem k vytápění vašeho domova je při správném provedení jednou z energeticky nejúčinnějších metod, takže ušetříte náklady a pomůžete také šetřit planetu!

Klimatizace je „tepelné čerpadlo“ – vzduch nejen ochlazuje, ale také ohřívá.

Překvapivě se setkáváme s mnoha lidmi, kteří si neuvědomují, že klimatizace vzduch nejen ochlazuje, ale také ohřívá. Většina moderních klimatizačních systémů jsou tepelná čerpadla, což znamená, že mohou jak vytápět, tak chladit.

Z technického hlediska klimatizace vyrábí teplo reverzním cyklem. Kondenzační jednotka (venkovní cívka) se stává výparníkem, který odebírá teplo z venkovního vzduchu a vyfukuje z cívky studený vzduch. Výparník (vnitřní cívka) pak odebírá studený vzduch z interiéru a vhání do něj teplo. Je to vlastně

Klimatizace s reverzním oběhem a děleným systémem je ideální volbou pro regulaci teploty ve středně velkých až velkých místnostech nebo otevřených obytných prostorech. Pokud navíc nemáte dostatek prostoru a potřebujete vytápět více místností, nabízí multi-split systém způsob vytápění více místností, který pokrývá více než jednu místnost jedinou venkovní jednotkou.

Navíc díky klimatizačnímu systému nejsou na stěnách nevzhledné radiátory a teplo je rovnoměrně rozvedeno po celém prostoru.

Samozřejmě jsou zde počáteční náklady na instalaci, ale z dlouhodobého hlediska se energetická účinnost klimatizačního systému více než vrátí a s příchodem léta si můžete užívat další – a tradičně uznávanou – výhodu, že při prudkém nárůstu teplot budete v chladu.

Jak klimatizace funguje?

Klimatizace pracuje tak, že vyrábí vzduch pomocí chladicího cyklu s kompresí páry. Jediné chemické chladivo (nebo chladicí kapalina) přenáší chladný vzduch z jedné části systému do druhé a poté jej uvolňuje. Čtyři součásti topné a klimatizační jednotky jsou:

  • Kompresor – stlačuje chladivo a pod vysokým tlakem ho mění na plyn.
  • Kondenzátorová cívka – jedná se o dlouhou svinutou trubku, která je umístěna ve venkovní klimatizační jednotce. Pohybuje se v něm chladivo, přičemž teplo je odváděno do okolí za pomoci ventilátoru. Při ochlazování se teplo přemění zpět na kapalinu.
  • Expanzní ventil – tlak chladicí kapaliny se sníží, čímž se vrátí do kapalného stavu, a poté se čerpá do výparníku.
  • Výparníková cívka – stejně jako kondenzátor je výparníková cívka dlouhá trubka se závitem. Chladicí kapalina se přemění na plyn a odpaří se.

Klimatizační jednotka pracuje ve čtyřech krocích, které se neustále opakují. Je to stejné, ať už v místnosti proudí studený nebo horký vzduch.

Jak může klimatizace vytápět místnost?

Pokud se používá kombinovaný systém vytápění a klimatizace, lze výše uvedený čtyřkrokový proces snadno obrátit. Stačí jen reverzní ventil, který pomáhá obrátit tok tepelné energie. V komerčních klimatizačních a topných jednotkách je studený vzduch odváděn a teplý vzduch je vháněn do místnosti.

Energeticky úsporné vytápění s reverzním cyklem klimatizace

Klimatizace s reverzním cyklem je ekonomickou volbou pro vytápění vašeho domova, protože její provoz stojí pouze 11-14 centů za hodinu, což je výrazně méně než u mnoha jiných typů elektrických ohřívačů. Vždy záleží na konkrétním modelu klimatizace, ale klimatizace s tepelným čerpadlem obecně patří k nejúčinnějším a nejúspornějším způsobům vytápění domácnosti. Klimatizované vytápění se vyznačuje provozními náklady, které jsou až několikanásobně nižší než u jiných konvenčních zdrojů vytápění. Například ve srovnání s plynovým kotlem jsou výdaje až o 50 % nižší. Rozdíl ve srovnání s elektrickým ohřívačem je ještě vyšší. Klimatizované vytápění má až o 70 % nižší provozní náklady než elektrické topení a také poskytuje lepší tepelnou pohodu v místnosti.

Ušetřete ještě více na účtech za energii

Termokeramický povrch ClimateCoating ThermoPlus zajišťuje rovnoměrné rozložení tepla v místnosti. Teplotní rozdíl mezi podlahou a stropem tak může být menší než 2 °C. Zároveň se zabrání kondenzaci vlhkosti na stěnách a tvorbě plísní. Může dojít také k omezení větrání, při kterém drahé teplo doslova vyletí oknem.

Video si můžete prohlédnout kliknutím na následující obrázek:

nebo přímý odkaz na video: https://www.youtube.com/watch?v=0qyY88jftrs

Stěny ošetřené nátěrem ClimateCoating ThermoPlus vytvářejí velkou keramickou plochu, a proto v chladných měsících fungují jako kachlová kamna a vyzařují do místnosti příjemné teplo. Keramické duté kuličky obsažené v povlaku ClimateCoating ThermoPlus vedou teplo jako „mini kamna“. Díky svým vlastnostem a výrazně zvětšenému povrchu stěn nátěr rychle a dobře rozvádí sálavé teplo ze zdroje tepla na vzdálenější plochy stěn a stropu. Kamna nyní „vyzařují“ teplo mnohem rovnoměrněji do místnosti. Současně se přebytečná vlhkost „vytahuje“ ze stěn a přenáší se do vzduchu. To má zásadní význam pro izolační efekt, protože suché stěny izolují mnohem lépe než vlhké.

Chladné místnosti, např. po návratu z cesty, se rychleji zahřívají. A díky nepřetržitému provozu můžete výrazně snížit náklady na vytápění.

Můžete ušetřit více než 30 % nákladů na vytápění

Systém ClimateCoating ThermoPlus se dokonale hodí k běžnému vytápění, ale také ke klimatizačním zařízením, která pracují v reverzním cyklu.

Řešení pro vytápění a klimatizaci

Pokud jste obeznámeni s tématem obnovitelných zdrojů energie, možná jste již slyšeli o tepelných čerpadlech. Na první pohled se může zdát, že klimatizace s tepelným čerpadlem je výrobek, který vede k vysoké spotřebě energie a vysokým účtům. Díky moderním inovativním technologiím však mohou tato čerpadla skutečně zajistit komfortní vytápění, které je relativně levnější než jiné tradiční topné systémy.

Investice do vysoce kvalitních a spolehlivých komerčních systémů vytápění a klimatizace může podnikům přinést významné dlouhodobé úspory. Tyto systémy jsou neuvěřitelně účinné při výrobě tepla ve více místnostech ve srovnání například s elektrickým topením, které využívá 100 % elektřiny a rozvádí stejnou ekvivalentní hodnotu v horkém vzduchu. Zatímco klimatizace může ohřívat vzduch v místnosti, na rozdíl od přivádění teplého vzduchu zvenčí do místnosti.

Multi-split systémy jsou nejrozšířenější kombinovaná zařízení pro vytápění a klimatizaci v zemi. Centrální jednotky mají pouze jednu vnitřní jednotku, zatímco multi-split jednotky mají minimálně dvě, takže můžete vytápět nebo chladit několik různých místností v domácnosti nebo kanceláři na různé teploty.

Tyto komerční topné systémy umožňují regulovat teplotu v různých částech budovy a zajišťují tak optimální pohodlí za všech okolností.

Když uvážíme, že tyto jednotky jsou poháněny elektřinou, nikoliv plynem, jsou tyto multisplitové systémy mnohem úspornější než olejové kotle.

Před investicí do domácí nebo komerční klimatizace doporučujeme poradit se se zkušenými odborníky na instalaci, údržbu a opravy klimatizací.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *