18. června 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Zateplení polystyrénem: zobou ptáci do zateplení?

4 min čtení

Zateplení polystyrénem je v našich končinách asi nejrozšířenější – a to hlavně kvůli nízké ceně. Polystyren nepatří zrovna mezi ekologické a prodyšné stavební materiály, ale co se týče zateplení – stále se těší velké popularitě i přesto, že se na trh dostávají daleko lepší stavební materiály s dlouhou životností vhodné na zateplení domu – a přitom za podobnou cenu.

Dost cestuji a často se setkávám s názory, že ptáci (hlavně ty datlovití) vyzobávají díry do zateplení polystyrenem. I na internetu je mnoho příkladů: články, videa, fotky – kde se opravdu (ne v malé míře) objevuje tento problém s dírami v zateplení.

Ptáci a zateplená fasáda polystyrenem

Našel jsem např. článek, který napsal architekt František Lehocký (Trenčín, web: zdravydom.sk) – odborník na nízkoenergetické (pasivní) domy a na problém s dírami v zateplení polystyrenem narazil přímo ve svém okolí.

Nakolik si nedávno všiml na jedné bytovce v Trenčíně díry v zateplení polystyrenem – nedalo mu a prošel se po celé délce trenčínské hráze od severu na jih na straně k centru. Hledal všechny stavby, které mají díry. A na jeho překvapení, našel až 6 staveb zateplených polystyrenem, na kterých si „zgustli“ datle nebo podobné druhý ptactva. Všechny zateplené stavby byly blízko ostrova na Váhu, kde je hustší porost stromů a zeleně. V ostatních částech města vedle hrázi nic nenašel, přestože domy na sídlišti jsou také zateplené. V těchto částech jsou stromy ale nasazeny ne moc blízko u sebe.

Zajímavé bylo, že díry v zateplené fasádě polystyrenem byly jen směrem ke hrázi. Fasády směrem do zástavby na stejných bytovkách byly v pořádku.

Video: Strakapound Velký (z čeledi datlovitých) si staví hnízdo v izolaci paneláku. Namalované siluety dravců nejsou zbytečné!

Architekt František Lehocký nenašel zatím jednoznačnou odpověď, proč datle poškozují zateplení polystyrenem, ale je několik názorů, proč tomu tak je:

  • Polystyren má dutý zvuk a datle to láká.
  • Chybně zrealizované zateplení, kde pod něj naleze hmyz a datle ho cítí?
  • V lokalitě pokáceli hodně zeleně, a ptáci ztratili možnosti realizovat se v přirozeném prostředí.

Oslovil také technické oddělení firmy Baumit s otázkou, jaké mají oni zkušenosti. Dostal následující odpověď:

„S tímto problémem se také někdy setkáváme. Určitě to lidem dokáže znepříjemnit život. Hlavně následné opravy. Rovněž i my doporučujeme udělat průzkum okolí, zda s tím nemají problém sousední budovy. Pokud ano, je na místě zvážit tepelně izolační systém s minerální vlnou, respektive jím zateplit alespoň štítové prázdné stěny. Z naší zkušenosti zvyknou datle zobat hlavně na tyto štítové stěny. Pravděpodobně stěny, kde jsou okna a více pohybu, tak jich to plaší. Nedá se s Vámi nesouhlasit, že navzdory těmto nepříjemnostem je polystyren stále ekonomickým řešením. Určitě ale každému doporučujeme udělat si důkladný průzkum okolí a zvážit i dražší řešení minerální vlnou. O tom, že datle se pustili i do Orsilu, čteme poprvé. Přejeme hezký den a hlavně málo datlů na fasádách.

Technické poradenství, Baumit „

zateplenie-polystyrenom-diery-02

Poškozené zateplení: vlhké zdi a plísně

Problém, kdy ptáci vyzobávají díry do zateplení polystyrenem není jen estetický. Díry nesmějí být dlouho otevřené, může tam zapršet voda a nastanou vážnější problémy. Poškozené zateplení a fasádu je nutné opravit, abychom se vyhnuli zbytečným problémům: vlhké zdi a stěny domu, tvorba plísní.

Odstranit vytvořené plísně na fasádě není později jednoduché a může to obnášet nemalé finanční prostředky – no hlavně: zdravotní rizika.

zateplenie-polystyrenom-diery-04

Jak zabránit problému s dírami v zateplené fasádě, které vyďobali ptáci?

  • Tak v první řadě musím říct, že nejlepší ochranou je na zateplení vůbec nepoužít polystyren – ale např. tepelněizolační omítku ISOTEX. Ta má výborné tepelněizolační vlastnosti a spolu s termokeramickým ochraným nátěrem ClimateCoating tvoří zateplovací systém s výbornými vlastnostmi a velmi dlouhou životností. Tento zateplovací systém ISOTEX (pokud ho nezničíte mechanicky kladivem nebo něčím podobným) vás přežije.
  • Pokud už váš dům je zateplený polystyrenem – můžete zkusit natáhnout síť na fasádu, aby se ptáci ke stěně vůbec nedostali.
    Zkuste nainstalovat maketu dravce, nebo na fasádu pomalovat obrázky dravých ptáků.
  • Nainstalujte plašící zařízení – např. zavěste na tkaničky CD-čka, hliníkové fólie, plíšky a pod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *