17. dubna 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Markýza: výborná ochrana před sluncem

10 min čtení
Markýzy poskytují dostatečnou ochranu před škodlivým UV zářením, takže pobyt venku je bezpečný a zábavný pro rodiny všech věkových kategorií.

Markýza: výborná ochrana před sluncem

Léto je za dveřmi a s ním přichází vlna veder, která znamená vyšší výdaje na chlazení domácností. Abyste se zbavili horka, je lákavé zapnout klimatizaci nebo si sednout před nejbližší ventilátor, ale z dlouhodobého hlediska se to může prodražit. Místo toho, abyste se před horkem schovávali, přijměte ho a zlepšete si možnost ochlazení venku instalací markýz na terasu.

Pokud jste ještě neprovedli renovaci domu, je nyní vhodná doba na vylepšení dvora nebo terasy. Jednou z nejlepších investic, kterou můžete udělat pro ochranu svého domova, je markýza. Ať už se jedná o strategicky umístěnou stacionární markýzu nebo plně zatahovací jednotku, investice do stínu je v této sezóně skutečným přínosem.

Co jsou UV paprsky?

Podle Centra pro kontrolu nemocí (CDC) je ultrafialové záření (UV) neionizující záření vyzařované sluncem a umělými zdroji, jako jsou solária. Přestože má pro člověka některé přínosy, včetně produkce vitaminu D, může také způsobovat zdravotní rizika.

Ultrafialové záření má několik pozitivních účinků, včetně syntézy vitaminu D, který je nezbytný pro lidské zdraví. Vitamin D napomáhá růstu kostí tím, že pomáhá tělu vstřebávat vápník a fosfor ze stravy. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje vystavovat se slunci dvakrát až třikrát týdně 5 až 15 minut. Přitom je nutné se dostatečně chránit před nadměrným slunečním zářením.

Nepříliš dobré stránky přílišného vystavení slunci

Úpal vzniká po dlouhodobém nechráněném pobytu na slunci. Mezi možné příznaky patří citlivá kůže, bolesti hlavy, puchýře, horečka a nevolnost. Po několika dnech nechráněného pobytu na slunci v kombinaci s nedostatkem vody může dojít k vyčerpání z horka. Tělo ztrácí příliš mnoho vody a není schopno regulovat svou teplotu. Může se rozvinout v úpal, který může být smrtelný, pokud se mu nevěnuje pozornost.

Mezi dlouhodobé nepříznivé účinky nadměrného slunění patří rakovina kůže, melanom, vrásky a předčasné stárnutí kůže. Preventivní opatření na ochranu kůže před ultrafialovým zářením jsou investicí do vaší budoucnosti. Vezměte si od nás příklad: těmto věcem se vy a vaše rodina chcete vyhnout.

Ochrana rodiny a sebe sama

Podle nadace Skin Cancer Foundation je rakovina kůže nejrozšířenějším typem rakoviny ve Spojených státech. Tato statistika se týká jak celkového počtu případů (přibližně 5,4 milionu), tak celkového počtu pacientů (přibližně 3,3 milionu). Počet lidí, kteří přežili rakovinu kůže, převyšuje počet lidí, kteří přežili všechny ostatní zhoubné nádory dohromady.

Rakovina kůže je tak častá, že nepochybně znáte někoho, kdo byl diagnostikován a léčen. Rakovina kůže postihuje polovinu lidí starších 65 let, ale účinky dlouholetého pobytu na slunci se kumulují.

Přestože celková úmrtnost na rakovinu kůže vzrostla od roku 2009 téměř o 20 %, muži jsou nyní diagnostikováni a umírají na melanom častěji než kterákoli jiná demografická skupina. Dobrou zprávou je, že rakovině kůže se lze téměř vyhnout. Nadměrné vystavení slunečnímu záření je příčinou přibližně 90 % případů. Ti, kdo se opalují, onemocní rakovinou kůže častěji než kuřáci rakovinou plic.

Tip na článek: Reflexní nátěr na střechu s excelentním chladícím výkonem

Markýza: výborná ochrana před sluncem

Výsuvné markýzy poskytují venkovním prostorám mnohem větší ochranu před sluncem.

V roce 2005 udělila nadace Skin Cancer Foundation tkaninám Sunbrella pečeť doporučení poté, co řada laboratorních testů prokázala, že akrylové tkaniny barvené roztokem chrání až 98 % UV záření. Při koupi markýzy nemůžete udělat chybu s ničím, co spolupracuje s látkou Sunbrella.

Ochrana domácích zvířat

Nyní, když je vaše rodina chráněna, je třeba mít na paměti, že ochranu potřebují i naši chlupatí členové rodiny. Stejně tak jsou naši domácí mazlíčci ohroženi nemocemi souvisejícími se sluněním, včetně úpalu, úžehu a bohužel i rakoviny kůže včetně melanomu a spinocelulárního karcinomu. Ujistěte se, že vaši domácí mazlíčci mají v blízkosti dostatek čerstvé vody, aby byli v horkých měsících hydratovaní.

Stejně jako lidi můžete i své zvířecí společníky chránit podobnými způsoby. Věřte tomu nebo ne, ale existují opalovací krémy určené pro psy a kočky, které si můžete zakoupit pro delší pobyt venku. Při výběru opalovacího krému pro domácí mazlíčky hledejte takový, který chrání před UVA i UVB zářením. „Širokospektrální“ opalovací krémy chrání před spálením a rakovinou kůže (pro lidi i domácí zvířata).

Je důležité si uvědomit, že opalovací krém nemůžete na svého mazlíčka jen tak nastříkat, protože některé opalovací krémy určené pro lidi mohou způsobit onemocnění. Například opalovací krémy obsahující oxid zinečnatý jsou pro psy škodlivé a mohou způsobit anémii. Vyhněte se také salicylátům v opalovacích krémech, protože mohou způsobit zarudnutí a podráždění kůže vašich domácích mazlíčků. Chcete-li se ujistit, že používáte bezpečné opalovací krémy, poraďte se se svým veterinářem nebo vyhledejte opalovací krémy určené pro domácí zvířata.

Výrobky jako opalovací krémy jsou skvělé, ale pokud jde o ochranu vašich domácích mazlíčků, nic se nevyrovná starému dobrému stínu. Markýzy poskytují cenově dostupný a účinný stín. Markýzy poskytují ochranu před UV zářením a v jejich úkrytu může být až o 15 stupňů chladněji. Lidé a zvířata se mohou vyhnout úpalu, poškození kůže a úžehu tím, že budou blokovat spalující paprsky a poskytnou klidnější místo k odpočinku. Markýzy také poskytují větší pohodlí a umožňují vám i vašim domácím mazlíčkům trávit více času venku.

Ochrana vašeho majetku

Dalším důležitým faktorem je váš venkovní majetek, například nábytek na terasu a venkovní doplňky. Tyto výrobky jsou konstruovány tak, aby odolávaly přírodním živlům, ale i ty nejodolnější ochranné pomůcky se pod vlivem neustálého působení sluneční energie opotřebovávají. Investice do venkovního nábytku, vlastního přístřešku na terasu, kvalitních grilů, ohnišť atd. není zpravidla levnou záležitostí, a proto si zaslouží, abyste se je snažili ochránit.

Preventivně si kupte kvalitnější venkovní nábytek z voděodolných materiálů a materiálů odolných proti UV záření. Při nákupu venkovního nábytku hledejte kusy vyrobené z materiálů odolných proti vlhkosti a UV záření. Tyto kusy mají vzhled a působí jako mnohé pohovky nebo sedací soupravy, které vídáte v domácnostech, ale jsou vyrobeny tak, aby venku vydržely déle. Přírodní tmely, které jsou schopné chránit před plísněmi, poškozením UV zářením a korozí, jsou obvykle předem naneseny na kvalitnější nábytek.

Markýza: výborná ochrana před sluncem

Pokud jde o venkovní nábytek, můžete se rozhodnout pro řadu ochranných sprejů a tmelů, které vám pomohou ochránit váš majetek před povětrnostními vlivy. Můžete si také pořídit vlastní ochranné kryty, které můžete přes nábytek přehodit, ale to je často problém, který musíte řešit, když chcete používat svůj dvůr. Někteří lidé, kteří si pořizují kryty, uvádějí, že dvůr využívají méně, protože s jejich zakrytím a uskladněním při používání jsou spojeny další problémy.

Markýza je komplexní řešení ochrany nábytku, grilů nebo jiných prvků na zahradě. Markýza, která je zatahovací nebo stacionární, může plnit roli krytu bez námahy a údržby. Dostatek stínu nad venkovním obytným prostorem je nezbytný nejen pro zdraví vašeho nábytku, ale také pro vaše pohodlí. Pergoly a další stínící konstrukce nabízejí uzavřené prostředí, které umožňuje umístění ventilátorů, televizorů a dalšího příslušenství a vytvoření venkovního obývacího pokoje. Stahovací stříška připojená k uvedené konstrukci vám umožní zvolit si, kolik slunce nebo stínu chcete za jasného dne. Stahovací přístřešky ochrání váš venkovní obytný prostor a jeho příslušenství i během deštivého dne.

Řešením jsou markýzy

Pořádání venkovní party je ideální příležitostí k instalaci vlastní markýzy, která ochrání vaše hosty. Markýzy poskytují dostatečnou ochranu před škodlivým UV zářením, takže pobyt venku je bezpečný a zábavný pro rodiny všech věkových kategorií. Markýzy jsou výbornou investicí i v nadcházejících neslunečných měsících, zejména v době, kdy je pandemie koronaviru za námi. Pro ty, kteří se setkávají s příbuznými a přáteli, je uspořádání zahradní slavnosti ideálním důvodem k setkání.

Přestože lze najít kvalitní markýzy ve standardních rozměrech, výsledný produkt bude vždy vypadat lépe, pokud si necháte vyrobit markýzu na míru pro váš konkrétní prostor a potřeby. Markýzy na zakázku poskytují stín a ochranu před nepřízní počasí pro všechny typy venkovních prostor. Markýzy lze přizpůsobit pro všechny typy prostorů, jako jsou ohrady místností, přístřešky pro auta, kabiny u bazénů, rozšířené kryty balkonů, paluby, kryty ostrovních grilů, vchody, restaurace a mnoho dalších.

Někteří lidé nevědí, že markýzy nejsou určeny pouze pro použití na dvorku a že slouží nejen k ochraně před matkou přírodou. Pokud jsou markýzy strategicky umístěny kolem domu a pozemku, mohou mít několik příznivých účinků. Markýzy mohou snížit vnitřní teplotu vašeho domu přibližně o 15 až 20 stupňů! To je obrovská úspora energie. Pokud si to spočítáte, snížení nákladů na energie vám markýzu na míru zaplatí zhruba za tři až pět let. To je solidní krátkodobá investice za dlouhodobé výhody.

Přehřívání obvodových stěn

Sluneční paprsky mohou skutečně zahřívat i vnější stěny. V těchto případech částečně pomůže vnější izolace domu, ale v letních vedrech nepomůže ani vnější izolace.

Důležitou roli hrají také venkovní žaluzie, které zabraňují pronikání slunečních paprsků do interiéru, kde ohřívají podlahy a předměty uvnitř domu.

Ochranný a vysoce reflexní fasádní nátěr

Velmi podobné vlastnosti jako střešní nátěr ThermoActive má fasádní nátěr ClimateCoating ThermoProtect.

ClimateCoating ThermoProtect obsahuje anti-UV pigmenty, které zajišťují dlouhodobou stabilitu široké škály barev. Po nanesení vytvoří fasádní nátěr tepelně reflexní, vodoodpudivou, ale paropropustnou vrstvu, která při tloušťce 300 μm dokonale chrání podklad i za extrémních povětrnostních podmínek. Částice prachu a nečistot se na povrchu hůře zachycují (je antistatický), což dále zvyšuje dekorativní efekt. Odolává vlivu agresivních látek, zejména v průmyslových aglomeracích.

Všechny nátěry ClimateCoating® jsou založeny na technologii reflexních membrán a mají čistě fyzikální účinek. Tyto ekologické a vysoce účinné nátěry přesvědčují uživatele po celém světě již od roku 2003 svými speciálními vlastnostmi a vysokou ekonomickou účinností.

Mezi hlavní výhody fasádního nátěru ClimateCoating ThermoProtect patří:

  • Odolnost vůči kyselinám, louhům, ozónu, oxidům dusíku a síry.
  • reguluje vlhkost zdiva
  • odráží UV záření
  • odpuzuje nečistoty a kontaminanty
  • zlepšuje energetickou bilanci budovy
  • minimalizuje tvorbu řas, mechů, hub a plísní.
  • odolnost vůči povětrnostním vlivům

Nátěr ClimateCoating tvoří ochranný štít pláště budovy, který díky svému jedinečnému složení odvádí vlhkost, ale zabraňuje návratu vlhkosti z vnějšího prostředí do materiálu stavební konstrukce. Nátěr ClimateCoating zajišťuje teplotní stabilitu, a proto nedochází k degradaci (praskání) zdiva nebo stěn v důsledku vysokých teplotních rozdílů.

Řízení teploty

V létě jsou vnější stěny ochlazovány krátkovlnnými odrazy slunečního světla a řízeným odpařováním. Tím se snižuje chladicí zátěž (klimatizace), a tím i náklady na energii. Zároveň jsou vnější stěny udržovány v suchu, což působí proti tvorbě řas, zejména na zateplených fasádách.

Při použití v horkém podnebí je omezen přenos tepla zvenku dovnitř = vysoká odrazivost UV záření.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *