16. dubna 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Jak chránit zateplenou fasádu polystyrenem před plísní a řasami?

4 min čtení

Pravděpodobně nejběžnějším problémem se zateplenou fasádou polystyrenem jsou plísně a řasy. Objevují se pár let po zateplení a vidíme je téměř ve všech bytových domech ve formě zelených až černých fleků. Jak zabránit tomuto problému? Existuje řešení?

Jaká je příčina plísní a řas na fasádě?

Příčinou tvorby plísní a řas jsou malé trhliny, které se vyskytují na vnější fasádě. Vlivem vnějšího počasí (teploty, dešťová voda, UV záření) fasádní nátěr postupně zvětrává a vznikají v něm malé mikrotrhliny, do kterých se dostává dešťová voda. Tato místa poskytují vlhké prostředí, které je ideální pro tvorbu a růst plísní a řas.

Postupem času se mohou praskliny zvětšovat a vlhkost se může dostat do izolace nebo až na obvodové zdivo zatepleného domu – čím nastává ještě větší problém: nejen že tepelná izolace ztrácí velmi rychle svou funkčnost (vysoká vlhkost, neprodyšný polystyren = neodvádí vodní páry), ale můžeme se setkat s plísní i v interiérech. A to už představuje velmi vážné zdravotní riziko, nemluvě o tom, že problémy s vlhkými zdmi se odstraňují o něco hůř.

Jak zabránit tvorbě trhlin na fasádě?

1. Pravidelná renovace fasádního nátěru

Jednoduše! Stačí, když pravidelně renovujete ochranný nátěr fasád – je nutné obnovit vnější nátěr fasády každé 3-4 roky. S novou barvou opět zalijete vznikající praskliny ve fasádě, což snižuje riziko tvorby plísní a řas. Samozřejmě, novým nátěrem byste měli zabránit vniknutí dešťové vody do izolace. Pokud bude fasádní nátěr bez trhlin – neposkytne tak živnou půdu pro růst a tvorbu řas a plísní.

Renovace fasádního nátěru každé 3-4 roky stojí nemalé finanční prostředky (materiál + práce) a samozřejmě je to i čas strávený navíc. Renovovat fasádní nátěr si můžete i sami svépomocí (rodinný dům) nebo jej provede specializovaná firma (bytový dům), která si však nechá za svou práci zaplatit. Při bytových domech je to o to horší, že je třeba lešení nebo nanést povrchový nátěr z lana (výškové práce) – a proto se panelové domy obvykle nerenovují = je to prostě neekonomické. Proto je téměř každý bytový dům v Česku pokrytý řasami a plísněmi.

2. Na ochranu fasády použijte termokeramický nátěr ClimateCoating

Řešením, jak chránit zateplenou fasádu polystyrenem před plísní a řasami a jak se vyhnout obnově vnějšího fasádního nátěru každé 3-4 roky je použít termokeramický nátěr ClimateCoating. Ten je elastický = ani po letech nevznikají na fasádě žádné mikrotrhliny a fasáda zůstává i po 10-20 letech jako nová.

Termokeramický nátěr ClimateCoating je prodyšný, dokáže účinně odvádět vlhkost ze zdiva a tím poskytuje výbornou ochranu pro stavební konstrukce. Po aplikaci vytvoří na povrchu termokeramickou membránu, která zabraňuje vnikání vlhkosti do podkladu (fasádu ošetřenou nátěrem ClimateCoating není třeba každých 3-5 let renovovat – má totiž vysokou životnost). Nátěr ClimateCoating reguluje vlhkost v podkladu (zdivu) a tím udržuje stavební konstrukci po celý rok v suchém stavu, čímž snižuje náklady na vytápění a klimatizaci. ClimateCoating minimalizuje dilatační pohyby konstrukce.

Mezi hlavní výhody ošetření fasád budov termokeramickým nátěrem ClimateCoating patří především jeho jedinečné vlastnosti. S nátěrem ClimateCoating můžeme dosáhnout výrazné energetické úspory na vytápění a klimatizaci (15-40%), chráníme zdivo před povětrnostními vlivy životního prostředí (bez tvorby zelených řas, hub a plísní). ClimateCoating můžeme nanášet na fasádu domu bez porušení zdiva (žádné kotvení) a jeho aplikace je rychlá a jednoduchá – po zaškolení ji zvládnete i sami.

Bez plísně na fasádě

S nátěrem ClimateCoating ochráníte vaši vnější fasádu na dlouhá léta a vyhnete se tak pravidelné obnově vnějšího fasádního nátěru. Díky elasticitě nátěru ClimateCoating minimalizujete tvorbu plísní a řas na vašem obytném domě a o fasádu se nemusíte starat dlouhá léta.

Praktické zkušenosti s barvou:

Pokud se chcete dozvědět více o společnosti ClimateCoating, můžete kliknout na webové stránky výhradního dovozce pro ČR www.ClimateCoating.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *