17. dubna 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Proč je zdravé bydlení důležité?

3 min čtení

Naše bydlení by mělo být navrženo tak, aby se stalo našim útočištěm. Místem, částečně izolovaným od okolního světa, kde si vytvoříme pohodlné a bezpečné prostředí. Ne však každý dům je takto navržen. A ne každý z nich poskytuje bezpečné prostředí. Klasické standardy bydlení nejsou jen otázkou pohodlí a měly bychom se snažit bydlet ve zdravém prostředí bez rizika různých nemocí a alergií.

Nezdravé bydlení může způsobit nemoci a alergie

Aby se náš domov mohl považovat za zdravý, měl by splňovat určité předpoklady zdravého bydlení. Starší domy jsou především notoricky známé obsahem nebezpečných materiálů, např. barev na bázi olova, na které jsou hlavně děti obzvláště citlivé a zranitelné. Dobře známé jsou nám azbestové střechy a jiné stavební výrobky na bázi škodlivého azbestu. Špatná konstrukce domu a chyby na fasádě může také vést k růstu plísní a škodlivých bakterií, které ohrožují naše zdraví. Škodlivé látky pro naše zdraví produkují také produkty z ropy – např. i takový pěnový polystyren, kterým se vesele zateplují naše domy.

Zdravé bydlení by nemělo obsahovat tato rizika, která ohrožují naše zdraví. Pokud si chceme vytvořit co nejzdravější domovy, osvědčí se materiály přírodního původu (dřevo, přírodní vláknité materiály, hlína, kámen).

Pro mnoho lidí nemusí mít nezdravé bydlení takový drastický dopad a jejich imunitní systém některé nástrahy překoná. No je velmi pravděpodobné, že pokud se objeví případné zdravotní problémy – mohou mít původ v jejich domácnosti. Všechno to může začít změnou nálady, případně nevolností nebo bolestí hlavy.

Nezdravé bydlení může způsobit zranění

Termín „nezdravé bydlení“ se nevztahuje jen nemoci. Za nezdravé bydlení můžeme označit takové nemovitosti, které jsou pro svého majitele potenciálně nebezpečné a vytvářejí riziko fyzického zranění. Asi žádný domov není zcela bez rizika (pokud jde o zranění), ale některé jsou určitě nebezpečnější než ty ostatní. Robustní a kvalitní konstrukce našeho domu a její pravidelná údržba by měla výrazně snížit riziko zranění ve vaší domácnosti.

Bydleme ve zdravém prostředí

Abychom eliminovali všechna zdravotní rizika a alergie, měli bychom popřemýšlet nad výběrem materiálů, které nás v našem domově obklopují a z nichž je nemovitost postavena. Měli bychom se snažit, abychom předcházeli tvorbě plísní a bakterií na místech, která jsou na jejich výskyt nejvíce náchylné – tj prostory, ve kterých je zvýšená vlhkost: koupelny, kuchyně, sklepní prostory, atd.

Po letech zkušeností mohu jako ochranu stavební konstrukce doporučit termokeramický nátěr ClimateCoating nebo v kombinaci s tepelně izolační omítkou ISOTEXzateplovací systém ISOTEX.

Výběrem použitých materiálů můžeme nejen prodloužit životnost stavby, ale zároveň i zamezit tvorbě plísní a škodlivých bakterií a tím chránit to nejcennější – naše zdraví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *