17. dubna 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Životnost zateplení systémem ISOTEX a ochranného nátěru ClimateCoating

5 min čtení

Investice do zateplení rodinného nebo bytového domu není zrovna levná záležitost, proto by nás měla zajímat (samozřejmě kromě funkčních vlastností) i otázka životnosti jednotlivých zateplovacích systémů.

Snižování energetické náročností budov a ochrana stavebních konstrukcí je moje hlavní pracovní náplň, takže každý den se setkávám s lidmi a řeším jejich problémy ohledně zateplení (např. vlhké zdi, řasy a plísně na fasádě, kondenzace na stěnách). Z tohoto důvodu se často setkávám s otázkami typu: „Kolik mi vydrží kontaktní zateplení? Jakou má životnost? Jak nejlépe ochránit mou fasádu? Není lepší a účinnější omítkový systém?“. V dnešním článku se zaměřím právě na omítkový zateplovací systém ISOTEX a jeho ochranný nátěr ClimateCoating.

Životnost kontaktního zateplení se odhaduje na cca 15-20 let, ale možné „problémy“ se častokrát objeví i za kratší dobu. Cestuji hodně po Slovensku i Česku a na každém kroku se setkávám se zateplenými paneláky, na kterých se již po pěti letech od realizace zateplení objevili na fasádě plísně a řasy. Fasáda napadena plísněmi nepůsobí jen navenek „ošklivě“, ale může způsobovat i různá onemocnění.

V tomto článku se zaměřím na poměrně nový a inovativní zateplovací systém ISOTEX, který nefunguje jako klasické kontaktní zateplení. Jeho hlavní dvě složky jsou: zateplovací tepelně izolační omítka a ochranný nátěr. Obě složky se aplikují přímo na zdivo, čímž se eliminuje vytvoření tepelných mostů.

Ukážu vám fotky rodinného domu v Bratislavě, který byl ošetřen vnějším termokeramickým ochranným nátěrem ClimateCoating, který je na trhu již 30 let a používá se na celém světě – ať už jako ochrana před slunečním zářením nebo jako ochrana stavební konstrukce před vlhkostí.

Rodinný dům v Bratislavě s nátěrem ClimateCoating po 20-ti letech

Aplikace nátěru ClimateCoating byla na rodinném domě v Bratislavě realizována před 20 lety – přesně v roce 1996. A v jakém stavu je fasáda po 20-ti letech? Nuže, posuďte sami.

Fasáda rodinného domu ošetřeného v roce 1996 nátěrem ClimateCoating je bez poškození, bez trhlin a bez plísní na fasádě. Majitel rodinného domu je velmi spokojen, protože za těch 20 let se o fasádu na své nemovitosti nemusel vůbec starat. Samotný nátěr vypadá i dnes tak, jako by byl aplikován pouze nedávno.

Co je ClimateCoating a ISOTEX?

Termokeramický ochranný nátěr ClimateCoating

Ochranný termokeramický nátěr ClimateCoating je součástí zateplovacího systému ISOTEX a tvoří jeho vnější vrstvu. Nátěr ClimateCoating zajistí ochranu fasády zateplovacího systému. Vytahuje vlhkost ze zdiva a udržuje zdi suché.

ClimateCoating díky unikátnímu složení odvede vlhkost z fasády, avšak zabraňuje zpětnému přechodu vlhkosti z vnějšího prostředí do materiálu stavební konstrukce. ClimateCoating zajišťuje teplotní stálost a tedy nedochází k degradaci (k prasklinám) zdiva resp. stěn vlivem vysokého rozdílu teplot.

Jedinečné vlastnosti termokeramického nátěru ClimateCoating napomáhají zateplovacímu systému ISOTEX postarat se o útulné a pohodové klima ve všech budovách. Pomáhají šetřit náklady na vytápění i klimatizaci a velmi účinně chrání fasády a střechy před škodlivými vlivy různých povětrnostních podmínek. Významnou měrou zabraňují stárnutí a zvětrávání stavebních konstrukcí. Přitom je termokeramický nátěr ClimateCoating v poměru cena / výkon stejně výhodný jako normální, vysoce kvalitní disperzní barva.

Omítkový zateplovací systém ISOTEX s životností minimálně 30 let

Zateplovací systém ISOTEX je kombinací tepelně izolační omítky a termokeramického nátěru na bázi nanotechnologie – ClimateCoating. Zateplením domu systémem ISOTEX získáte inovativní zateplovací systém tepelné ochrany stavební konstrukce s vynikajícími tepelně izolačními vlastnostmi, ochranu před všemi atmosférickými vlivy a dlouhou životnost stavby – a to bez tvorby plísní a řas na fasádě (systém udržuje zdivo v suchém stavu).

Mezi hlavní výhody systému ISOTEX patří:

Funkční životnost zateplovacího systému a ochrana stavební konstrukce

Zateplovací systém ISOTEX má velmi dlouhou životnost (minimálně 30 let), za což vděčí především použitým materiálům. To, že kontaktní zateplení nahradila tepelně izolační omítka, která se aplikuje přímo na zdivo bez zbytečného kotvení a spár – způsobilo, že vnější fasáda výborně odolává mechanickému poškození. Zateplovací systém po celou dobu životnosti funguje a chrání stavební konstrukci.

ISOTEX snižuje riziko tvorby plísní a řas na fasádě

Díky svým unikátním vlastnostem tepelně izolační omítky ISOTEX a nanotechnologií v termokeramickém nátěru ClimateCoating – zateplovací systém vytváří regulaci vlhkosti ve zdivu (udržuje ji stále v suchu = pouze „suchý kabát hřeje“). Zateplovací systém napomáhá rychle odstranit vlhkost, čímž minimalizuje riziko vzniku plísní a řas na povrchu a uvnitř konstrukce budov.

Reguluje vlhkost ve zdivu a je paropropustný

Zateplovací systém ISOTEX ovlivňuje vlhkost v konstrukci, její průchod, ukládání a odstranění kondenzaci směrem do exteriéru, chrání proti dešti, letnímu kondenzátu a umožňuje vlhkostní odpařování i v zimních dnech. Ochranný nátěr ClimateCoating zajišťuje svou funkčností „vysušení zdiva“ a konstantně ho udržuje v suchu. Obě složky systému jsou paropropustné.

Životnost zateplení ISOTEX

Vzhledem k životnost nátěru ClimateCoating, který tvoří ochrannou vrstvu zateplovacího systému ISOTEX – můžu s čistým svědomím prohlásit, že životnost systému ISOTEX bude minimálně 30 let. Kombinace tepelně izolační omítky a nátěru ClimateCoating je výborná volba pro každou nemovitost a jejich výhody a vynikající vlastnosti zaručují energetické úspory a zdravé bydlení bez plísní a řas na fasádě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *