23. února 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Renovace fasády a její prodloužená životnost

6 min čtení

Každá fasáda má svou životnost a proto je její renovace časem nezbytná. Náklady s tím spojené nemusí vždy udělat díru do vašeho rozpočtu. Oprava fasády domu je poměrně rychlou a vůbec ne složitou záležitostí, kterou mnoho lidí zvládne i svépomocí. Stačí nakoupit potřebný materiál a během jednoho víkendu může být váš dům opět jako nový.

Vzhled a stav vnější fasády představuje estetickou vizitku každého rodinného domu. Právě z tohoto důvodu je důležité udržovat ji v co nejlepším stavu. V současnosti existuje množství způsobů úpravy vnějšího povrchu obvodových zdí. Každý z nich časem přináší jisté specifické problémy, které vznikají zejména vlivem vnějších přírodních podmínek.

Video jak opravit starou fasádu domu:

Renovace fasády z brizolitu

Zeď postavena před několika lety a omítnutý brizolitem (jednovrstvá cementová omítka) již neopravíte aniž by nebylo vidět „záplatu“. V tomto případě proto budete muset natřít minimálně celou část poškozené stěny novou omítkovou nebo exteriérovou fasádní barvou. Abyste dodrželi alespoň podobnou strukturu omítky k brizolitu doporučujeme použít maltu s větším (pískovým) zrnem. V opačném případě bude i po natření „záplata“ viditelná.

Prasklinu třeba důkladně vyčistit od uvolněných částí (např. použitím metličky), navlhčit a nanést novou omítku. Kouskem rovné destičky zapracujte omítku s okolní plochou. Finální úpravu můžete provést s kouskem molitanu. V případě, že je trhlina o něco větší, může to mluvit o statickém problému a po opravě se může trhlina vyskytnout znovu, na stejném místě. Z toho důvodu je v takovém případě nutné vyřešit statiku zdi. Po této úpravě bych doporučil přeomítnout celou stěnu běžně dostupnou omítkou nebo tepelněizolační omítkou ISOTEX.

Pokud máme omítku opravenou a všechny spáry a trhliny utěsněny, můžeme aplikovat na fasádu externí fasádní nátěr – doporučil bych ochranný termokeramický nátěr ClimateCoating – váš dům tak dostane komplexní ochranu i s energetickými úsporami na topení a klimatizaci.

renovacia-fasady-02

V případě, že se rozhodnete svému rodinnému domu dopřát zcela novou omítku – zvažte možnosti zateplení domu omítkovým zateplovacím systémem ISOTEX. Více o tomto systému si můžete přečíst v starších článcích:

Renovace fasády z cihelného obkladu

Cihlový obklad vytváří čistý a klasický vzhled rodinného domu a nabízí na výběr širokou škálu barev. Jedním z problémů, který se může vyskytnout pokud fasádu vašeho rodinného domu tvoří právě momentálně velmi oblíbený, cihlový obklad – je rozpad spárovací malty. Nejčastěji se tak stává vlivem silného větru a vysoké vlhkosti. Malta ze spár postupem času opadává a v konečném důsledku se uvolňuje a vypadává i samotný obklad. Jedním ze způsobů jak předejít podobným porušení fasády je její pravidelné čištění. Povlak špíny totiž udržuje nežádoucí vlhkost ve spárách. Pokud je již ale fasáda poškozena, začněte s odstraněním zbytků malty z poškozených spár dlátem tak, abyste vytvořili čistý podklad pro novou vrstvu tmelu. Zajistíte tak jeho lepší přilnavost. Pro snadnější aplikaci nové malty doporučujeme použít spárovací pistole, můžete však použít i klasickou špachtli. Spáry důkladně vyplňte. Nezapomeňte nový tmel zvolit tak, aby barevně ladil ze zbytkem staré fasády. Nakonec spáry vytvarujte způsobem, kterým byly tvarované původní spáry a očistěte kartáčem.

Dalším častým problémem cihlových obkladů je prasknutí obkladu. Nicméně i tento proces opravy lze zvládnout snadno a jednoduše i svépomocí. Na začátek, nezapomeňte použít ochranné brýle a pracovní rukavice případně i masku, díky které předejdete vdechování prachu. S použitím dláta plynule odlupujte všechny uvolněné části prasklé cihly. Použijte drátěný kartáč na vyčištění praskliny a následně jemnější kartáč na odstranění zbytku cihlového prachu. Další krok představuje přípravu směsi sestávající z písku a malty v poměru přibližně 3:1. Směs důkladně rozmíchejte tak, aby vznikla hustá pasta. Pokračujte přidáním barviva, přičemž výsledná barva směsi by měla být jen o kousek tmavší než barva cihelného obkladu. Použijte špachtli na vyplnění praskliny připravenou směsí. Výplň by měla být v jedné úrovni s poškozenou cihlou. Nyní přichází čas, kdy můžete použít malé uvolněné části cihly, které jste na začátku odstranili. Důkladně je tlačte do malty abyste co nejlépe imitovaly původní stav cihly. Počkejte pár hodím, dokud malta vyschne a je natolik pevná aby odolala snadnému tření. Vlhkou houbou a očistěte přebytečnou maltu.

zateplenie-systemom-ETG-TS-05

Jak prodloužit životnost fasády?

Fasáda působením vnějších atmosférických vlivů (jako je déšť, vítr, mráz, teplota, atd.) zvětrává a tvoří se na ní praskliny, přes které proniká do zdiva dešťová voda. To má za následek vlhké zdi, tepelné ztráty a případně následnou tvorbu plísní. Aby se těmto skutečnostem předešlo – je dobré hned na začátku zvolit takový fasádní nátěr, který všechny tyto rizika minimalizuje. Fasáda vašeho rodinného domu si tak déle zachová svou funkčnost i estetickou funkci a v budoucnu také předejdete složitějším opravám.

ClimateCoating ThermoProtect je špičkový fasádní nátěr, který vám poskytne komplexní ochranu vašeho domu. ClimateCoating tvoří ochranný štít obvodových zdí, který díky unikátnímu složení odvede vlhkost, avšak zabraňuje zpětnému přechodu vlhkosti z vnějšího prostředí do materiálu stavební konstrukce. ClimateCoating zajišťuje teplotní stálost a tedy nedochází k degradaci (k prasklinám) zdiva resp. stěn vlivem vysokého rozdílu teplot. Mezi jeho hlavní výhody patří:

  • Dlouhotrvající ochrana fasády před škodlivými vlivy životního prostředí jako ultrafialové záření, smog, prach, kyseliny, soli a mořská voda
  • Ochrana před povětrnostními vlivy jako je déšť, sníh a krupobití …
  • Snižuje riziko tvorby plísní, řas, mechů a hub
  • Energetické úspory v zimě i v létě
  • Je elastický, snižuje tvorbu trhlin v podkladu
  • Dlouhodobá barevnost

S nátěrem ClimateCoating mám dlouholeté zkušenosti a mohu potvrdit jeho dlouhou životnost, výbornou ochranu stavební konstrukce a jeho nesporné vynikající vlastnosti. Vašemu domu poskytne takovou ochranu, o které se může běžným fasádním nátěrům jen snít. V kombinaci s tepelněizolační omítkou ISOTEX vytvoří omítkový zateplovací systém ISOTEX, který vás přežije.

2 thoughts on “Renovace fasády a její prodloužená životnost

  1. Dobrý den, po přečtení Vašeho popisu zateplení fasády systemem HFR mám zájem o zateplení mého rod. domku ze 7O-tých let. Konkretně mě zajímá cena m2, zda můžete takovou informaci sdělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *