9. září 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Jak se vypořádat s vlhkými zdmi a vzlínáním vlhkosti?

13 min čtení
Ukážeme vám některé práce spojené s odstraňováním stavebních závad, stárnoucího zdiva, jak se můžete bránit proti vlhkosti ve vašem domě.

Jak se vypořádat s vlhkými zdmi a vzlínáním vlhkosti?

Jsou stěny vašeho domu neustále vlhké? Uniká teplo různými způsoby, ať už v podobě vyšších účtů za elektřinu, praskání zdiva nebo plísní? Jedná se o velmi častý problém v domech, kde je příčinou vlhkých stěn pronikání vlhkosti nebo trhliny ve fasádě. Ukážeme vám některé práce spojené s odstraňováním stavebních závad, stárnoucího zdiva a celé konstrukce domu a ukážeme vám, jak se můžete bránit proti vlhkosti ve vašem domě.

Sanační omítkové systémy

Sanační omítkové systémy jako prvek doplňkové sanace jsou nedílnou součástí každého správného a komplexního sanačního řešení. Sanační omítky lze charakterizovat jako speciální omítky, které splňují důležité požadavky pro použití na vlhké a solí poškozené podklady:

  • vysoká propustnost pro vodní páru – nízký difúzní odpor materiálu
  • obsahuje velké množství pórů, které umožňují vstřebávání a ukládání škodlivých solí.
  • mají nízkou kapilární nasákavost – nepropouštějí vodu na povrch omítky.
  • mají nízký součinitel tepelné vodivosti lambda – účinek tepelně izolační omítky.

S cílem sjednotit požadavky na kvalitu a funkčnost sanačních omítek vydala v roce 1985 Vědeckotechnická společnost pro sanaci staveb a ochranu památek (WTA) směrnici WTA 1-85 „Sanační omítky“, která definovala souhrn nejdůležitějších vlastností a funkčních požadavků na sanační omítky. Tato směrnice byla později revidována a nahrazena novou směrnicí WTA 2-2-91 „Sanační omítkové systémy“. Podle této směrnice má pak sanační omítkový systém následující složení a vlastnosti:

Sanační přednátěr

Přednátěr zajišťuje dokonalé spojení omítky s podkladem ve složení systému. V případě podkladů s různou nasákavostí (např. smíšené zdivo cihla – kámen apod.), což je častý případ starších budov, slouží také jako regulátor nasákavosti.

Jako přednátěr můžete použít např. ClimateCoating FixPlus – základní nátěr s koncentrátem pro úpravu absorpční schopnosti minerálních podkladů. FixPlus zpevňuje všechny omítkové podklady podle DIN 18500, pokud je jejich nosnost nedostatečná, a upravuje jejich nasákavost. FixPlus velmi dobře proniká podkladem, rychle schne, je difúzní, neobsahuje rozpouštědla a má vysokou konečnou pevnost.

Pórová jádrová omítka

Používá se k vyrovnání nerovností podkladu a jako „zásobník“ solí, zejména ve zdivu silně zatíženém solemi a vlhkostí. Platí zde obvyklé pravidlo, že pevnost jednotlivých vrstev směrem ven klesá.

Sanační omítka

Podle pokynů WTA musí sanační omítky splňovat náročná kritéria. Na jedné straně musí umožňovat dostatečnou propustnost vodních par z vlhkého zdiva do exteriéru, na druhé straně musí chránit fasádu před povětrnostními vlivy, vlhkostí, mrazem apod.

Jednou z nejlepších omítek na trhu je ClimateCoating ISOTEX R70, která má velmi nízký součinitel tepelné vodivosti lambda = 0,06 W/mK. Je určena pro vnější i vnitřní použití, má vynikající sanační a tepelně izolační vlastnosti, a proto slouží jako vynikající ochrana vlhkých stěn domu.

Tepelněizolační a sanační omítka IsoTex R70 je vhodná pro fasádní omítky z cihel, betonu, železobetonu, pórobetonu, skla, dřeva a kovových podkladů v exteriéru i interiéru. Omítka IsoTex R70 je vhodná pro omítání všech podkladů, které mají jednoduchý nebo složitý tvar. Díky své objemové hustotě dokáže velmi dobře eliminovat objemové změny podkladových materiálů.

Konečné úpravy sanačních omítek

Pro konečnou povrchovou úpravu sanačních systémů jsou přípustné pouze barvy a omítky, které nepříznivě neovlivňují difúzi vodních par složením omítkového systému. Jako jednoznačně vhodné lze proto doporučit materiály na bázi silikátů nebo silikonu.

Z hlediska vlastností je jedním z nejlepších na trhu fasádní nátěr ClimateCoating ThermoProtect.

Fasádní nátěr ClimateCoating ThermoProtect má vlastnosti, které regulují vlhkost a teplotu. Snižuje tvorbu řas a spotřebu energie. Jedinečná syntéza polyakrylátové disperze s keramickými dutými kuličkami a aktivátory vytváří při aplikaci reflexní membránu, která zajišťuje neporušenou suchou fasádu, a tím prodlužuje její životnost.

  • Odvlhčování
    • Tato membrána ClimateCoating ThermoProtect slouží jako bariéra, která chrání zdivo před pronikáním dešťové vody a kondenzací. Současně dochází k odvlhčování zdiva kapilárním působením. Suché zdivo izoluje mnohem lépe než vlhké zdivo! Ztráty při přenosu tepla se snižují. Suché zdivo v zimě účinněji pohlcuje sluneční záření z nízko položeného slunce a zlepšuje tak energetickou bilanci budovy.
  • Řízení teploty
    • V létě jsou vnější stěny ochlazovány krátkovlnnými odrazy slunečního světla a řízeným odpařováním. Tím se snižuje chladicí zátěž, a tím i náklady na energii. Zároveň jsou vnější stěny udržovány v suchu, což působí proti tvorbě řas, zejména na zateplených fasádách.
    • Při použití v horkém podnebí je omezen přenos tepla zvenčí dovnitř.

Výhody nátěru ClimateCoating ThermoProtect:

  • Odolnost vůči kyselinám, zásadám, ozónu, oxidům dusíku a síry.
  • reguluje vlhkost ve zdivu
  • odráží UV záření
  • odpuzuje nečistoty
  • zlepšuje energetickou bilanci budovy
  • Preventivní řešení proti napadení řasami, mechy a houbami
  • odolnost vůči povětrnostním vlivům

Jak odstranit vzlínající vlhkost?

Elektroosmóza

Jedná se o vyvrtání velkého počtu otvorů po obvodu budovy, do kterých se umístí elektrody. Tato metoda není dlouhodobá a slouží pouze k dočasnému odstranění vzlínající vlhkosti. Elektroosmóza se v poslední době používá k předsušení zdiva, na které chceme aplikovat chemickou látku, aby ji mohlo absorbovat.

Podřezávání

Lze ji použít, pokud je mezi základem a zdivem přímá spára, např. zdivo z cihel, tvárnic apod. Není vhodný pro kamenické práce. Provádí se ruční nebo strojní pilou a následně se vloží hydroizolace. Po podřezání musí být zdivo staticky zajištěno PVC klíny. Spára se zapraví cementovou maltou smíchanou s hydroizolačním prostředkem. Pod podlahu je pak třeba položit hydroizolaci, která vytvoří izolační vanu. Ve sklepě se musíme smířit se zvýšenou vlhkostí. Nevýhodou jsou rozsáhlé stavební práce, možnost narušení statiky a zvýšení vlhkosti v suterénu.

Narážení plechů z nerezové oceli

Při realizaci je rovněž vyžadován přímý spoj. Vlnité desky z nerezové oceli, chromu a niklu se do spár ve zdivu vrážejí pomocí speciálního zařízení s vysokou frekvencí tisíc tři sta až tisíc pět set úderů za minutu. Podle posouzení statika lze takto ošetřit obvodové stěny a některé příčky. Před zahájením prací musí být zajištěn přístup ke zdivu alespoň z jedné strany, přibližně ze sta centimetrů. U silnějšího zdiva je nutný oboustranný přístup. Problémem bývá zakrytí listů v rozích, které jsou obvykle nejvlhčí. Nevýhody jsou podobné jako u podsekávání. Náraz fólie způsobuje rázy, které mohou narušit statiku budovy. Proto by měl být při přípravě prací zajištěn odborný statický posudek.

Chemická hydroizolační clona

Je nutné odříznout vlhkou omítku, zdivo oškrábat do hloubky tří centimetrů a ocelovým kartáčem ho zbavit solí. Otvory se pak vrtají do hloubky 32 milimetrů ve vzdálenosti 15 centimetrů. Sklon vrtů musí být patnáct až dvacet stupňů podle tloušťky zdiva. Do otvorů se vloží chemická látka, která vytvoří tzv. film. Metoda je velmi náročná na přesnost a pracnost provedení. V praxi se stává, že chemická látka ztrácí svou účinnost již po deseti letech.

Elektrofyzikální vysoušení budov

Elektrofyzikální a chemické procesy ve zdivu jsou velmi složité a závislé na okolnostech. Fyzikální poznatky nám říkají, že Země je vždy záporně nabitá. Voda se v kapilárách pohybuje vzhůru na základě povrchového napětí vody ve zdivu a vytváří ve zdivu elektrostatické napětí (proudový potenciál) záporného pole. To posiluje kapilární činnost. Za určitých podmínek může dojít k přepólování molekul způsobujících vzlínání vody, čímž se dosáhne trvalého vysychání zdiva a dalších stavebních konstrukcí. Nové elektronické systémy pro vysoušení zdiva pracují s přirozenou frekvencí až deset hertzů (srovnatelnou s aurou povrchu země).

Aplikují se pomocí zařízení, které potřebuje minimální příkon čtyři až pět wattů. Zařízení se obvykle instaluje v podkroví – nad smáčecí zónou. Tento systém šetrného vysoušení zdiva a jiných stavebních konstrukcí šetří původní konstrukci. Vyhýbá se mokrým procesům, nepořádku a hluku, které provázejí stavební práce. Působí stabilně a rovnoměrně, čímž trvale a účinně snižuje vlhkost ve zdivu. Po dosažení přirozené vlhkosti ji udržuje neustálým působením na molekuly vody. Elektrofyzikální vysoušení není nutné kombinovat s jinými metodami, protože řeší podstatu problému – kapilární vzlínající vlhkost.

Nejčastější příčiny vlhkých stěn a zdí

Dešťová voda může pronikat trhlinami ve fasádě – tento problém lze odstranit použitím fasádní omítky nebo nátěru, který nepropouští dešťovou vodu do zdiva, ale zároveň je prodyšný a propustný pro vodní páru.

Další příčinou vlhkých stěn a zdí může být nasákavost (vzlínání) vody z podloží – to je větší problém, který je relativně obtížněji odstranitelný. Před zahájením sanace zdiva si nechte vypracovat sanační analýzu, která určí zdroj pronikání vlhkosti, určí nejkritičtější místa vlhkosti a navrhne vhodný způsob sanace zdiva.

Kondenzace vody na stěnách způsobila vrásky na čele nejednomu majiteli domu. Voda nejčastěji kondenzuje při nízké teplotě v místnosti (která se blíží rosnému bodu – v závislosti na teplotě a vlhkosti) nebo se ve stěnách hromadí vodní pára, která se díky vnější izolaci nedostane ven přes zdivo.

Sanace vlhkých stěn

V praxi se často setkáváme s tím, že hydroizolace není na historických budovách instalována nebo není funkční a zdivo vlhne. Ve vodě se rozpouštějí různé minerály – obecně se jim říká „soli“ – a voda je přenáší do zdiva. V letních měsících, kdy se voda ze zdiva odpařuje, soli krystalizují, mnohonásobně zvětšují svůj objem a způsobují destrukci omítky a zdiva. Naopak za deštivých dnů absorbují soli vzdušnou vlhkost a způsobují, že se na fasádách nebo ve sklepích objevují vlhké mapy. Pokud je takové zdivo omítnuto cementovou maltou nebo natřeno izolačním nátěrem, je zabráněno odpařování vody. Voda se pak kapilárami dostává do vyšších pater, do míst, kde dříve nebyla.

Pro trvalou sanaci zdiva je pak nutné použít omítku, která nezadržuje vodu a ani ji nepropouští v kapalném stavu. Kromě toho musí být odolný vůči škodlivým solím. Právě tyto podmínky splňuje sanační omítka. Kvalitní sanační omítka v kombinaci s kapilární injektáží umožňuje postupné vysychání zdiva a povrch sanovaných stěn zůstává během tohoto procesu suchý a bez výkvětů.

Příčina: dešťová voda a trhliny ve fasádě, tepelné mosty.

Doporučuji použít zateplovací systém ISOTEX® nebo pouze samotný termokeramický nátěr ClimateCoating. Ta se dokonale postará o fasádu poškozenou trhlinami a udrží zdivo suché. Jeho vlastnosti zajišťují, že se dešťová voda nedostane do fasády (podkladu, zdiva) a zároveň stěny „dýchají“ – termokeramický nátěr ClimateCoating je prodyšný a propouští vodní páry. Udržování suchých stěn domu – zabraňuje tvorbě plísní a řas na stěnách. Odstranění plísní a řas není vždy snadné a je lepší se tomuto kroku vyhnout.

Dům ošetřený nátěrem ClimateCoating má nesporně ještě více výhod – dokáže účinně odvádět vlhkost ze zdiva, a tím poskytuje vynikající ochranu stavební konstrukce. Po nanesení vytvoří na povrchu termo-keramickou membránu, která zabraňuje pronikání vlhkosti do podkladu (fasádu ošetřenou nátěrem ClimateCoating není nutné renovovat každých 3-5 let – má dlouhou životnost). Systém ClimateCoating reguluje vlhkost v podkladu (zdivu), a tím udržuje stavební konstrukci celoročně suchou, čímž snižuje náklady na vytápění a klimatizaci.

Příčina: absorpce vody ze země

Pokud naše stěny absorbují vlhkost ze země směrem od základů domu – účinným řešením je odvodnění okolí domu vytvořením drenáže u základů. U stěn vykopejte drenážní příkop až do úrovně základů – dno příkopu vyložte drenážní fólií, kterou vytáhněte podél stěny až nad úroveň terénu. Do takto připraveného výkopu se položí perforované trubky, které odvádějí vodu od budovy, a zasype se štěrkem. Aby se zabránilo ucpání zeminou mezi kamenivem, měla by být vrstva štěrku oddělena od zeminy geotextilií. Po odstranění zdroje vlhkosti před zahájením stavby lze použít některou ze sanačních metod, která odstraní vlhkost ze zdiva a zabrání postupu vody zdivem.

Vlhké zdi a vnikání vlhkosti

Další metodou odstraňování vlhkosti z půdy je injektáž. Metoda injektáže je založena na chemickém procesu, při kterém se „ucpávají“ póry v základovém zdivu (beton, kamenivo). Zemní vlhkost přestane stoupat do zdiva, a tím se dosáhne postupného vysychání zdiva. Chemikálie se aplikuje do šikmých vrtů ve zdivu z vnější nebo vnitřní strany. Zdivo se navlhčí a nanese se mikroemulze na bázi křemičitanů (silikonů, silikátů, silikátů, siloxanů), která pronikne do pórů zdiva a vytvoří na jejich povrchu chemicky vázanou vodoodpudivou vrstvu, která zabraňuje vzlínání vody. Metoda není omezena tloušťkou zdiva, je použitelná i v případě velmi vlhkého zdiva. Je vhodný pro cihlové, kamenné a smíšené zdivo. Po dokončení reakce je účinná látka stabilní, nerozpustná a není závislá na kolísání vlhkosti. Nevýhodou je snížení pevnosti zdiva hustým vrtáním otvorů v základech, vhodnost této metody je třeba posuzovat případ od případu.

Aby se zabránilo vzlínání vody ze základů – můžeme vytvořit clonu mezi základy a stěnami. Clonu lze vytvořit různými způsoby. Jednou z možností je vložení hydroizolace do vodorovné spáry vzniklé postupným podřezáváním nebo postupným bouráním zdiva. Účinnost závisí na kvalitě použitého hydroizolačního materiálu. Nejčastěji se používají asfaltové a PVC pásy nebo membrány. Tato metoda je velmi pracná a musí se provádět postupně, aby se nenarušila statika budovy.

Po odstranění příčiny bych opět doporučil ošetřit dům termo-keramickým nátěrem ClimateCoating nebo použít zateplovací systém ISOTEX®, což je vlastně kombinace tepelně izolační omítky ISOTEX a termo-keramického nátěru ClimateCoating.

Příčina: kondenzace vody

Jednoduché větrání může pomoci odstranit kondenzaci. Pokud máme na domě plastová okna a dům je obložen polystyrenem – dům „nedýchá“ a ve zdech se hromadí vlhkost. Problém s vlhkostí může vyřešit pravidelné větrání.

Obvykle se vlhké stěny objevují v místech, která nejsou dostatečně vytápěná (např. chodba, předsíň, sklep apod.) – tam je výskyt kondenzace vlivem nízké teploty pravděpodobnější. Pokud se na našich stěnách vytvořila plíseň – doporučuji ji nejprve odstranit, např. pomocí přípravku ClimateCoating Sanosil S010 nebo Scalp Anti-Mousse 77.

V takovém případě bych doporučil ošetřit stěny v interiéru termosetovým nátěrem ClimateCoating ThermoPlus, který se postará o odvedení vlhkosti ze zdiva, zabrání tvorbě plísní a udrží v místnosti příjemné klima.

Povrchová úprava ClimateCoating ThermoPlus zvýší povrchovou teplotu stěn, a tím sníží riziko kondenzace na stěnách. Pokud je povrchová teplota stěn nižší než 12 °C, teplota vzduchu nižší než 20 °C a vlhkost vzduchu vyšší než 60 % – za těchto podmínek na našich stěnách kondenzuje voda, stěny jsou vlhké a vytvářejí se podmínky pro vznik plísní a řas.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *