18. června 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Nátěr na střechu a obnova střechy na kostele v Oravské Lesné

4 min čtení

Střešní krytina po určité době vždy vyžaduje určitou údržbu. Je vystavena povětrnostním vlivům, ultrafialovému záření, vodě, ledu a pod. Na její obnovu sáhneme ne jednou hlouběji do svých peněžních prostředků. Pokud má střešní krytina vystavena povětrnostním vlivům a vlivům životního prostředí dlouho plnit svou funkci, potřebuje dobrý ochranný štít. Ochranný nátěr na střechu ClimateCoating ThermoActive výborně plní tuto roli.

Jednu takovou zničenou střechu jsem opravoval tohoto roku na kostele v Oravské Lesné. Místní farář požádal mého prodejce (p. Hajšo, A-Vertical) s tím, že by potřeboval nějaký dobrý ochranný produkt, který by vydržel o něco déle a zároveň zabránil tvorbě prasklin. Doporučil mu ClimateCoating ThermoActive, který svou odolností, elasticitou a reflexí slunečního záření přesně splňoval jeho požadavky. Společnost A-Vertical s.r.o. realizovala renovaci fasády celého kostela (fasádní nátěr ClimateCoating History) a farář byl maximálně spokojen s odvedenou prací i s nátěrem ClimateCoating.

Jaký je ClimateCoating ThermoActive?

Tento ochranný nátěr vyrobený v Německu dosahuje vynikajících parametrů a ani prudký déšť, kroupy nebo sníh ho nedokážou poškodit. Po odpovídající předúpravě střechy se s nátěrem vytvoří dlouhodobá ochrana, která současně chrání téměř všechny podklady. Za mimořádně vysokou přilnavost na všechny obvyklé střešní krytiny vděčí ClimateCoating ThermoActive jedinečné kompozici z vysoce kvalitních surovin.

ClimateCoating ThermoActive zůstává elastický ve vysokém teplotním rozsahu od -40°C do +150°C. Není třeba se obávat tvorby trhlin vzniklých vytvrzováním a tím pádem zatékání střechy.

Má vysokou reflexi slunečního záření

Termokeramický nátěr ClimateCoating ThermoActive dokáže svými jedinečnými vlastnostmi efektivně odrážet sluneční záření. Postará se o pohodové klima v podkroví a v podkrovních prostorách. Zároveň pomůže ušetřit spoustu nákladů na klimatizaci, protože teplota v podkroví po aplikaci nátěru ClimateCoating ThermoActive výrazně klesne. Čím více slunečních paprsků se odráží do venkovního prostoru – tím méně pronikne přes střešní krytinu do vnitřku budovy = menší zahřívání vnitřních podkrovních prostor.

Přemostění přechodů různých materiálů

Přemostění přechodů různých materiálů s nátěrem ClimateCoating ThermoActive, jeho vysokou reflexí slunečního záření a z toho vyplývajícím „tepelným uklidněním“ podkladů – můžeme přemostit mnoho přechodů různých materiálů a udržet jejich bez trhlin, které vznikají vlivem jejich různé tepelné roztažnosti. Keramické duté tělíska s lomem tepelných paprsků se starají o značné snížení propustnosti tepla do střešní konstrukce. Tento jev vede k výrazné redukci tepla v interiéru pod střešním pláštěm, což pro obyvatele při vysokých letních teplotách znamená přijatelné prostředí i bez klimatizace. U velkoplošných střech obytných budov a průmyslových hal působí nátěr při krupobití a dešti navíc jako element tlumící hluk.

Základní vlastnosti

  • dlouhotrvající ochrana střechy před škodlivými vlivy životního prostředí, jako jsou ultrafialové záření, smog, špína, kyseliny, soli a mořská voda
  • výrazná ochrana před vlivy počasí jako je déšť, sníh, krupobití …
  • nátěr brání pronikání vody při extrémních klimatických podmínkách
  • vysoká elasticita, snižující tvorbu trhlin
  • energetická účinnost v létě i v zimě
  • snižuje dilatační napětí střešní krytiny a nosné konstrukce „tepelným uklidněním“
  • vysoká reflexe slunečního záření
  • extrémní elasticita výhodná při přechodech různých materiálů

Renovace střechy ochranným nátěrem ClimateCoating ThermoActive

Střecha kostela v Oravské Lesné je zhotovena z dřevěného šindele, která byla již značně obrostlá mechem. Dřevo postupem času degradovalo a bylo potřeba ho ošetřit, aby se tam v budoucnu, pokud je to možné, nedržel. Po odstranění střechy, části ve špatném stavu spravili a celou střechu napenetrovali nátěrem ClimateCoating Nature Primer. Následně jsme střechu kostela natřeli ochranným nátěrem ClimateCoating ThermoActive ve dvou vrstvách. Zrychlené záběry si můžete prohlédnout na videu.

Díky elasticitě nátěru ClimateCoating ThermoActive chrání povrch před vlivy počasí a UV záření. V jakém stavu bude střecha za pár let – uvidíte sami – určitě o tom opět napíšu článek. Mé zkušenosti s tímto nátěrem mi říkají, že bude ve velmi dobrém stavu. Vid. např. nátěr na fasády ClimateCoating po 20 letech v našem článku: Životnost zateplení systému ISOTEX a ochranného nátěru ClimateCoating.

Střechu kostela realizovala firma: A-Vertical s.r.o., p. Hajšo, tel.: +421 903 679125

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *