16. dubna 2024

Zdravé bydlení

Magazín o zdravém bydlení

Jak snížit teplotu v hospodářských budovách, farmách a kravínech

7 min čtení

Jak snížit teplotu v hospodářských budovách, farmách a kravínech

Vysoké teploty letošního léta trápí nejen lidi, ale i hospodářská zvířata, která se jim nemohou bránit. Zatímco staří zemědělci stavěli svá obydlí – stáje a kurníky – pod stromy, aby měli stín, dnešní hospodářská zvířata jsou vystavena slunci po celý den.

V předchozím článku jsme psali o dopadu vysokých teplot na telata, dojnice a hospodářská zvířata. Vysoké teploty výrazně snižují dojivost, zvyšují příjem vody a také snižují příjem potravy zvířaty.

K chlazení vnitřních prostor zemědělských budov se používají různé techniky:

  • Odpařovací chlazení – spočívá v rozprašování částeček vody na tělo zvířat nebo do vzduchu ve stáji.
  • Ventilátory, které alespoň částečně vytvářejí lepší tepelné podmínky.
  • Jedním z řešení je také použití klimatizace, jejíž provoz však stojí nemalé peníze.

Na Slovensku, v chovatelské stanici Dubník – Dvor Mikuláš, komentoval chovatel dojnic Martin Záhumenský vysoké teploty takto:

„Když teplota stoupne nad 20 °C, dojnice jsou již v tepelném stresu. Klima v létě zajišťují ventilátory instalované ve stájích o rozloze více než 8 000 m2. Krávy ochlazujeme rosou – tráví krmivo v bachoru a tam vzniká většina tepla. Naše produkce mléka se snížila asi o 5 litrů, což znamená pokles tržeb o 120 000 EUR měsíčně.“

Celý rozhovor si můžete prohlédnout na videu, které bylo odvysíláno v hlavních zprávách TV JOJ:

Tip na článek: Vliv vysokých teplot na telata, dojnice a hospodářská zvířata

Vysoké teploty nepůsobí jen na dojnice, ale na všechna hospodářská zvířata. Aby se zemědělci vyhnuli ztrátě produkce, a tím i zisku, hledají účinná řešení, jak snížit teplotu v hospodářských budovách na snesitelnou úroveň a zároveň se vyhnout vysokým provozním nákladům na chlazení.

Snižte teplotu střechy

Rozpálená střecha od letních slunečních paprsků zvyšuje teplotu celé střešní konstrukce a teplota v podkroví stoupá na nesnesitelnou úroveň. Během této doby zapínáme ventilátory a klimatizace, abychom alespoň částečně ochladili podkrovní prostor. To však zvyšuje provozní náklady budovy. Řešením je snížení teploty střechy, a tím i celé střešní konstrukce.

Má-li střešní krytina vystavená povětrnostním vlivům a vlivům prostředí dlouhodobě plnit svou funkci, potřebuje kvalitní ochranný a tepelný štít. Nátěr ClimateCoating ThermoActive tuto úlohu dokonale splňuje.

ThermoActive – klimatizační střešní nátěr

ThermoActive prodlužuje životnost střešní konstrukce a snižuje teplotu uvnitř budovy. To vede k úsporám při údržbě střechy a ke snížení spotřeby energie klimatizačních zařízení.

Inovativní složení a vysoce kvalitní suroviny zajišťují, že po nanesení nátěru vznikne pružná a reflexní membrána s vynikajícími vlastnostmi:

  • velmi vysoká odrazivost slunečního záření
  • dlouhodobá odolnost materiálu
  • nadprůměrná elasticita a robustnost.
  • vodotěsnost/těsnost proti přívalovým dešťům
  • tepelná odolnost od -40 °C do +150 °C

Rexlexní nátěr na střechu ClimateCoating ThermoActive využije svých vynikajících vlastností k výraznému snížení teploty podkladu střešních konstrukcí. Svou vysokou reflexí tak zpět do prostoru odrazí podstatnou část (91%) slunečního záření.

ThermoActive funguje díky svým vlastnostem jako pasivní klimatizace a zajišťuje chladnější místnosti za horkého slunečného počasí.

Vysoké hodnoty odrazivosti – téměř jako sníh

Nátěr ThermoActive dokáže odrážet sluneční záření až do hodnoty více než 91 %. Jedná se o nejvyšší ověřenou hodnotu. Čistý sníh odráží sluneční světlo na 100 %.

Mnoho lidí nanotechnologiím a účinnosti kvalitních reflexních nátěrů stále příliš nevěří – a tak místo slov nechám „promluvit“ praktické zkušenosti. Zákazníci si mohou sami vyzkoušet, zda tento reflexní nátěr ThermoActive funguje a zda podle měření dokáže snížit teplotu v domě, bytě nebo výrobní hale.

Reflexní nátěr na střechu ThermoActive (ThermoShield) s excelentním izolačním a chladícím výkonem – výsledek měření

Výsledek měření teploty střechy ve výrobní hale Schindler (Dunajská Streda): zákazník změřil teplotu střechy výrobní haly a rozdíl teplot mezi natřenou a nenatřenou částí střechy byl přibližně 33 °C (nenatřená střecha = 61,4 °C, střecha s nátěrem ClimateCoating ThermoActive = 28,2 °C).

Úspora nákladů díky pasivní klimatizaci

Reflexní vrstva ThermoActive absorbuje vlhkost, která se odpařuje vlivem slunečního záření, a ochlazuje okolí. Střecha nemusí být nutně natřena na bílo. Poměrně vysoký odpařovací chladicí výkon se hodí i pro tmavší barevné odstíny. V každém případě to může snížit spotřebu energie na klimatizaci, a tím přispět ke snížení produkce CO2.

Delší životnost střešní konstrukce

Vynikající elasticita ThermoActive umožňuje bezproblémové překlenutí materiálových přechodů v teplotním rozsahu od -40 °C do +150 °C. Střecha zůstává vodotěsná. Nátěr ThermoActive minimalizuje dilatační pohyby, které se významně podílejí na zatékání střechou.

Nátěr je velmi robustní a maximálně odolný vůči vlivům prostředí, jako jsou kyseliny, zásady, ozón a oxidy dusíku a síry. Nátěr se navíc vyznačuje extrémní odolností proti UV záření. Žádné křehnutí materiálu, žádné odlupování barvy, žádné povětrnostní vlivy – a to po dlouhou dobu. Všechny tyto vlastnosti společně pozitivně ovlivňují životnost střešní konstrukce a snižují náklady na údržbu.

Další informace o nátěru ThermoActive najdete v našich článcích:

Příklady z praxe – snížení teploty střechy a podkrovních prostorů

Snížení teploty pod střechou o 20 °C

Majitel obchodu v Kozo Vršků si stěžoval, že za slunečných dnů je v jeho prostorách nesnesitelné teplo, které se v teplých letních měsících blíží 50 °C. Vlastně bylo jedno, jestli bylo venku 18 °C nebo 30 °C – pod střechou se prostor vždycky dokázal zahřát. A to byl problém nejen pro trvanlivost mléčných výrobků, ale i pro zaměstnance. Majitel nechal nainstalovat klimatizaci, ale ani ta nedokázala ochladit prostor prodejny a nedokázala se zbavit horka – takže i se zapnutou klimatizací bylo v prostorách velmi teplo.

A výsledek? Nižší teplota o 20 °C

Po aplikaci nátěru ClimateCoating ThermoActive se teplota v prodejně Kozím Vršku snížila až o 20 °C (za stejných podmínek při zapnuté klimatizaci). Nátěr částečně zabraňoval pronikání slunečních paprsků, ale hlavně – díky svým vlastnostem a složení odrážel většinu slunečních paprsků zpět do prostoru, a tím zabraňoval přehřívání střechy.

Více v našem článku: Snížení teploty pod střechou o 20 °C

Jak snížit teplotu v podkroví? Teplota střechy o 38 °C nižší

Střešní nátěr ClimateCoating ThermoActive využívá své vynikající vlastnosti na výrazné snížení teploty podkladu střešních konstrukcí. Svou vysokou reflexí tak zpět do prostoru odrazí podstatnou část slunečního záření. Po aplikaci ClimateCoating ThermoActive na střešní krytinu byla teplota střechy s nátěrem ClimateCoating ThermoActive: 25°C. (Při venkovní teplotě 24°C) Střešní krytina neošetřená nátěrem ClimateCoating ThermoActive dosahovala teploty okolo 63°C (při stejné venkovní teplotě 24°C) – což je při porovnání teploty střechy s nátěrem ClimateCoating rozdíl 38°C.

strecha-teplota-cz

Více v našem článku: Jak snížit teplotu v podkroví? Teplota střechy chladnější o 38°C

Střecha z Lexanu: snížení teploty střechy

V polovině léta mě oslovil provozovatel hotelu Holilday Inn v Žilině, jestli bych mu neuměl pomoci a vyřešit problém s teplotou pod světlíkem. Jednalo se o přechodovou chodbu, zastřešenou světlíkem z Lexanu, z níž se vcházelo do kanceláří. V horkých letních dnech (venkovní teplota cca 30°C) atakovala teplota na chodbě pod světlíkem hodnoty 50°C. Teplo z vyhřáté chodby nemělo daleko do kanceláři, v nichž „zpříjemňovalo“ pracovní povinnosti zaměstnancům hotelu Holiday Inn.

svetlik-lexan-teplota-01
svetlik-lexan-04

Termokeramický nátěr ClimateCoating ThermoActive jsem na světlík z Lexanu aplikoval během jednoho dne a už na den druhý se dostavil výsledek. Venku bylo opět nádherné letní počasí (cca 33°C) – no zaměstnanci hotelu Holiday Inn již neprožívali takové „peklo“ jako po minulé dny. Teplota pod světlíkem ošetřeného nátěrem ClimateCoating ThermoActive klesla dost výrazně: z původních 48°C na 33°C – což představuje rozdíl teploty cca o 15°C.

svetlik-lexan-teplota-02

Více v našem článku: Střecha z Lexanu: snížení teploty a přestupu tepla

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *